Auto z Holandii – jak kupić samochód z Niderlandów?

9 sierpnia 2022 | carforfriend

Znalezienie samochodu używanego, który spełni wszelkie nasze oczekiwania, stanowi niemałe wyzwanie. Coraz więcej osób decyduje się na sprowadzenie auta z Holandii, jednak uprzednio należy dopełnić kilku niezbędnych formalności. Jak sprowadzić samochód z Holandii, aby cała procedura odbyła się zgodnie z prawem?

Dokumenty niezbędne do zakupu samochodu z Holandii

Sprowadzając auta z Holandii, należy zadbać przede wszystkim o odpowiednią dokumentację. Dokonanie zakupu musi potwierdzać faktura bądź umowa kupna-sprzedaży, sporządzona w formie pisemnej. Dobrze, aby umowa skonstruowana była w dwóch językach- w przeciwnym razie trzeba będzie przetłumaczyć ją na język polski. Sprzedawca musi przekazać nabywcy następujące dokumenty:

 • dowód rejestracyjny,
 • kartę pojazdu,
 • certyfikat COC,
 • komplet kluczyków,
 • dokument NAP.

Pozostaje jeszcze kwestia przetransportowania auta z Holandii do Polski- można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest zakup ubezpieczenia krótkoterminowego OC, żółtych tablic rejestracyjnych oraz białych tablic wywozowych i dotarcie do kraju na kołach. Możemy również skorzystać z lawety, jednak wiąże się to z dodatkowymi kosztami.

Jak sprawdzić auto z Holandii?

Większość potencjalnych nabywców zastanawia się, jak wygląda sprawdzanie aut z Holandii przed ich zakupem. Otóż możemy skorzystać z darmowego raportu VWE, który zawiera informacje o:

 • statusie pojazdu,
 • historii własności,
 • danych technicznych.

Dodatkowo istnieje też możliwość pobrania raportu NAP, dzięki któremu można sprawdzić między innymi przebieg pojazdu i porównać go z tym, co przedstawia sprzedawca.

Obowiązki, jakich kupujący musi dopełnić w kraju

Samo sprowadzenie samochodu z Holandii do Polski nie uprawnia jeszcze do poruszania się pojazdem po drogach, nawet jeśli na miejscu zostały dopełnione wszelkie formalności. Przed opuszczeniem Holandii, sprzedawca powinien wyrejestrować samochód we właściwym urzędzie. My natomiast będziemy musieli dopełnić dodatkowych formalności już po przekroczeniu granicy. W pierwszej kolejności należy przetłumaczyć dokumenty, zwłaszcza jeśli zostały one wydane wyłącznie w języku obcym. Mowa tutaj o umowie kupna-sprzedaży bądź o fakturze- dowodu rejestracyjnego nie trzeba tłumaczyć. W ciągu 30 dni mamy obowiązek złożyć właściwy formularz w urzędzie skarbowym oraz zapłacić podatek akcyzowy. W tym samym czasie musimy udać się do urzędu gminy, aby zarejestrować pojazd. W tym celu należy przygotować:

 • wniosek o rejestrację;
 • potwierdzenie opłaty akcyzy,
 • umowę kupna-sprzedaży/fakturę,
 • dowód rejestracyjny w oryginale,
 • tablice rejestracyjne – jeżli auto je posiada
 • zaświadczenie o aktualnym badaniu technicznym.

Jak bezpiecznie sprowadzić auto z Holandii?

Wielość obowiązków, jakich trzeba dopełnić, sprowadzając samochód z Niderlandów, sprawia, że coraz częściej decydujemy się skorzystać z pomocy pośrednika. Warto skorzystać z oferty firmy Carforfriend, która zajmuje się właśnie sprowadzeniem samochodów z Holandii. Bez względu na to, czy interesuje nas import busa z Holandii, czy też chcemy sprowadzić samochód dostawczy z Holandii bądź osobowy, możemy skorzystać z pomocy specjalistów. Większość dostępnych samochodów pochodzi od pierwszego właściciela, ponadto klienci mają duży dostęp do nowoczesnych samochodów elektrycznych i hybrydowych. Warto dodać, że Carforfriend zajmuje się też sprawdzaniem pojazdów, weryfikując między innymi ich przebieg. Nad wszystkimi procedurami czuwają doświadczeni pracownicy, którzy od lat dopełniają formalności w imieniu klientów.

 

Planujesz zakup auta i chcesz mieć pewność dobrego wyboru?

Porozmawiaj z nami na temat zakupu i dowiedz się, na co zawrócić uwagę podczas wyboru auta. 

Wyślij formularz i otrzymaj 3 zweryfikowane oferty auta, którego szukasz!