Geometria kół – czym jest, dlaczego jest tak ważna, kiedy i jak ją ustawić?

20 maja 2023 | Kompan

Geometria kół jest jednym z najważniejszych elementów dbania o prawidłowe działanie samochodu. Polega na ustawieniu kół w odpowiednim położeniu względem siebie i w stosunku do podłoża. W przypadku błędnie ustawionych kół, ich zużycie jest większe, co wpływa na skrócenie żywotności opon, a co za tym idzie, kosztów ich wymiany. Czym jest geometria kół, jak ją ustawić i dlaczego jest tak ważna dla prawidłowego funkcjonowania samochodu?

Czym jest geometria kół?

Geometria kół to ustawienie kół samochodowych w poziomie i w pionie. Celem ustawienia kół jest zapewnienie prawidłowego prowadzenia samochodu oraz maksymalizacja żywotności opon.

W przypadku błędnie ustawionych kół, zużycie opon jest większe, a samochód może stać się niebezpieczny podczas jazdy. Najważniejszymi elementami geometrii kół są zbieżność, kąt nachylenia kół i ich nachylenie w płaszczyźnie poziomej.

Jak ustawić geometrię kół?

Geometria kół powinna być ustawiana w specjalistycznych serwisach samochodowych. Najlepiej wybrać taki warsztat, gdzie oferowana jest usługa geometria kół 3D, która jest bardziej precyzyjna niż klasyczna.

W trakcie ustawiania geometrii kół, specjaliści korzystają ze specjalnych przyrządów, dzięki którym ustawiają kąty nachylenia i zbieżność kół. W zależności od modelu i marki samochodu ustawianie geometrii kół może trwać od kilku do kilkunastu minut.

Kiedy ustawić geometrię kół?

Zazwyczaj geometrię kół należy ustawić po każdej wymianie opon lub w przypadku, gdy samochód zaczyna się nieprawidłowo prowadzić. Ponadto warto pamiętać o tym, że należy skontrolować geometrię kół, gdy zauważymy nierównomierne zużycie opon lub bieżnika. Warto też sprawdzić geometrię, gdy samochód uległ wypadkowi lub uderzeniu, co może wpłynąć na ustawienie czy zbieżność kół.

Ile kosztuje geometria kół?

Koszt ustawienia geometrii kół zależy od rodzaju samochodu oraz od miejsca, w którym usługa jest świadczona. Cena w specjalistycznych serwisach samochodowych zaczyna się od około 100-150 złotych. Warto jednak zaznaczyć, że koszty te są uzasadnione, ponieważ prawidłowo ustawiona geometria kół przyczynia się do bezpieczeństwa na drodze oraz oszczędności na kosztach związanych z użytkowaniem samochodu.

Co powoduje nieprawidłowa geometria kół?

Geometria kół jest kluczowym elementem dbania o prawidłowe działanie samochodu. Właściwie ustawiona zapewnia stabilność, pewność prowadzenia samochodu oraz maksymalizację żywotności opon. Warto zwracać uwagę na, to kiedy należy zdecydować się na taki zabieg, a także wybrać specjalistyczne serwisy samochodowe, które oferują usługę taką jak geometria kół 3D. W przypadku błędnie ustawionej geometrii kół koszty eksploatacji samochodu wzrosną, a samochód może stać się niebezpieczny podczas jazdy.

Jakie są objawy nieprawidłowej geometrii kół?

Nieprawidłowa geometria kół może powodować wiele problemów podczas jazdy. Jednym z najczęstszych objawów jest nierównomierne zużycie opon, co prowadzi do konieczności częstej wymiany. Innym objawem może być niestabilność samochodu, drgania kierownicy, wibracje podczas jazdy czy nieprawidłowe prowadzenie pojazdu na zakrętach. Ponadto nieprawidłowo ustawiona geometria kół wpływa na zwiększenie zużycia paliwa, a co za tym idzie, na zwiększenie kosztów eksploatacji samochodu. Dlatego warto regularnie kontrolować geometrię kół i w razie potrzeby skorzystać z usługi ustawienia w specjalistycznym serwisie samochodowym.

8 kwietnia 2023 | Anita Tądel

Samochody używane sprowadzone w I kwartale 2023

Znamy najlepszych sprzedawców używanych samochodów w Europie. Znamy też ulubieńca klientów I kwartału 2023 roku. Zobacz jaki model wygrywa konkurs popularności.

Planujesz zakup auta i chcesz mieć pewność dobrego wyboru?

Porozmawiaj z nami na temat zakupu i dowiedz się, na co zawrócić uwagę podczas wyboru auta. 

Wyślij formularz i otrzymaj 3 zweryfikowane oferty auta, którego szukasz!