Wymiana opon na zimowe – wszystko, co musisz wiedzieć

16 stycznia 2023 | Kompan

Wymiana opon na zimowe to temat, który każdej, późnej jesieni wywołuje mnóstwo kontrowersji. Aby proces ten przebiegał płynnie i nie wiązał się z ryzykiem wielogodzinnego czekania w kolejce, warto podejść do niego rzetelnie i profesjonalnie.

Kiedy wymienić opony?

Od razu uprzedzamy: z prawnego punktu widzenia nie ma czegoś takiego jak obowiązek zmiany opon. Policja nie ma prawa wlepić nam mandatu z tytułu braku „zimówek”. Wymiana opon jest raczej kwestią zdrowego rozsądku i tak należy ją traktować. Kiedy zmienić opony na zimowe? Specjaliści podkreślają, że należy je wymienić wówczas, gdy średnia temperatura dobowa wynosi 7 stopni lub mniej. Późniejsza zmiana opon na zimowe może wiązać się z wieloma niedogodnościami, a zwłaszcza z wielogodzinnymi kolejkami u specjalistów.

Co warto wiedzieć przed zmianą opon?

W większości warsztatów zmiana opon na zimowe odbywa się po wcześniejszej rezerwacji terminu. Najlepiej skorzystać z pomocy osoby, która jednocześnie prowadzi swój warsztat samochodowy. Wiedza takiego specjalisty nie ogranicza się wyłącznie do opon. W trakcie wymiany profesjonalny mechanik może łatwo ocenić, czy podwozie i układ kierowniczy nie wymagają pewnych napraw. Jeśli nie mamy „zimówek”, warto je kupić u autoryzowanego sprzedawcy. Zakup u osoby wymieniającej opony nie zawsze jest bezpieczny, choć często jest bardzo atrakcyjny finansowo.

Kwestie techniczne

Zmieniając opony zimowe, specjalista ma obowiązek skontrolowania nie tylko samych opon, ale też stanu technicznego felg. Pęknięcia i rdza to najszybsza droga do ich rozszczelnienia. Jeśli chodzi o samą oponę, to kontroluje się przede wszystkim stan zużycia bieżnika. Bardzo ważne jest, aby fachowiec nasmarował jej wewnętrzne krawędzie, tak aby zachowały właściwą elastyczność w połączeniu z felgą. Istotne jest też prawidłowe wyważenie opony. Jeśli w trakcie jazdy (po wymianie) auto ściąga na którąkolwiek ze stron, konieczne będzie jej ponowne dociążenie. Dlatego tuż po wymianie warto wybrać się w co najmniej kilkunastominutową podróż, aby przetestować pracę opon z uwzględnieniem różnych prędkości (w tym przekraczających 100 km/H).

Czy zmieniać opony?

Powyższe pytanie jest nieco prowokacyjne. Zmiana na „zimówki” jest bowiem koniecznością i to nawet wówczas, jeśli — z formalnego punktu widzenia — obowiązek opon zimowych w Polsce nie istnieje. Pytanie to pojawia się jednak dość często w kontekście tzw. opon wielosezonowych, czyli takich, których (teoretycznie) można używać zimą i latem. Z praktycznego punktu widzenia korzystanie z nich jest raczej nieopłacalne. Trudno oczekiwać, aby mieszanka użyta do ich produkcji sprawdzała się zarówno latem, jak i z zimą. Mniejsza przyczepność i większe zużycie paliwa powodują, że żywotność opon wielosezonowych jest znacznie krótsza niż w przypadku rozwiązań zimowych i letnich. Istnieje też duże prawdopodobieństwo, że opony wielosezonowe łatwiej utracą przyczepność na mocno zaśnieżonej jezdni.

Reasumując, opony zimowe mogą uratować nasze życie i właśnie dlatego warto w nie inwestować. Ponoszone ryzyko jest po prostu zbyt duże.