Zamarznięte drzwi w samochodzie — jak temu zapobiec?

20 grudnia 2022 | Kompan

Mrozy panujące na dworze zimową porą to udręka większości kierowców pojazdów mechanicznych. Niewątpliwy jest fakt, iż każda osoba chciałaby jak najszybciej dostać się do swojego samochodu i włączyć ogrzewanie, tym bardziej w naprawdę chłodne dni. Niestety, spora liczba samochodów boryka się z zamarzniętymi drzwiami, zwłaszcza podczas mrozów. W jaki sposób temu zapobiec? Odpowiedź na to pytanie wraz z pozostałymi poradami znajduje się w poniższym artykule.

W jaki sposób zamarzają drzwi samochodowe? 

Przed podjęciem jakichkolwiek działań warto zapoznać się ze zjawiskiem zamarzania drzwi, aby następnie móc temu zapobiec. Uszczelki samochodowe to główny element odpowiedzialny za prawidłowe utrzymanie wilgoci w aucie, dodatkowo służą jako bariera zatrzymująca proces dostawania się wody w nieodpowiednie miejsca. Im gorszy stan uszczelek, tym większe prawdopodobieństwo na to, że drzwi będą zamarzać. Co więcej, brak pielęgnacji uszczelnienia może być przyczyną wielu problemów, na przykład odnośnie do stanu blacharskiego lub instalacji elektrycznej.

Sposób na pielęgnację uszczelek

Kontynuując temat uszczelek, należy również przytoczyć, że te sparciałe i stare będą za każdym razem powodem ciągłych problemów, tym samym sprawiając, że często będziemy spotykać się z problemem zamarzniętych drzwi. Aby system uszczelniający drzwi w samochodzie zachowywał jak najlepszy stan, warto dobrać przeznaczone do tego środki i preparaty zabezpieczające. Jest to świetny sposób, tym bardziej że pozwolą one zachować gumie jak najlepszą formę i dodatkowo utworzyć na niej stałą powłokę, która chroni przed wodą. Jeśli chodzi o kwestię zamarzniętych zamków, sytuacja ma się identycznie, tak samo, jak w przypadku zamarzniętych drzwi i również wymaga pielęgnacji za pomocą odpowiednich preparatów. Ich aplikacja w otwór na klucz pozwoli na zabezpieczenie takiego zamka przed zamarzaniem. Zakup tego typu środków ochronnych opłaci się znacznie bardziej, niżeli zakup nowych elementów samochodu. Jak otworzyć zamarznięte drzwi, gdy jest już za późno na konserwację? O tym w dalszej części tekstu.

Jak zapobiec przymarzaniu drzwi — pozostałe sposoby 

Inne sposoby zapobiegania przymarzaniu drzwi, to np.:

  • smarowanie uszczelki w samochodzie wazeliną techniczną lub sztyftem,
  • spryskiwanie uszczelek odpowiednim specyfikiem w sprayu,
  • obniżenie wilgotności w kabinie za pomocą pochłaniacza wilgoci,
  • wylewanie pozostałej wody w przypadku gumowych dywaników,
  • redukowanie różnic temperatur między otoczeniem, a wnętrzem samochodu poprzez zmniejszenie ciepłego nadmuchu przed zakończeniem jazdy,
  • parkowanie pojazdu w suchych i pozbawionych znacznej wilgoci miejscach w miarę możliwości, np. garaż lub miejsce postojowe w zamkniętym pomieszczeniu,
  • pozostawianie samochodu w miejscach w pełni oświetlonych przez słońce.

Jak otworzyć zamarznięte drzwi?  

Pierwszym sposobem jest próba dostania się do kabiny za pomocą innych drzwi, niekoniecznie tych od strony kierowcy. Jeśli natomiast nie ma takiej możliwości, wówczas przymarznięte drzwi w samochodzie można spróbować dociskać, co prawdopodobnie skruszy lód między uszczelkami. Kolejną natomiast nieco ryzykowną metodą jest ciepła woda, którą należy polać okolice uszczelek, uważając przy tym na szyby. Ostatnim i bardzo pomocnym rozwiązaniem może okazać się odmrażacz do szyb, którego skład chemiczny jest bezpieczny dla gumy oraz lakieru, jednakże potrzebuje więcej czasu na swoje działanie.

Planujesz zakup auta i chcesz mieć pewność dobrego wyboru?

Porozmawiaj z nami na temat zakupu i dowiedz się, na co zawrócić uwagę podczas wyboru auta. 

Wyślij formularz i otrzymaj 3 zweryfikowane oferty auta, którego szukasz!