Co to jest i jak działa launch control (procedura startowa)?

13 sierpnia 2023 | Kompan

Dlaczego tak wielu z nas kocha samochody sportowe? Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta. W końcu to dzięki nim możemy usłyszeć prawdziwy „ryk silnika”, a także doświadczyć skutków działania adrenaliny. Jedną z ciekawszych funkcji, w którą zostały one wyposażone, jest tzw. launch control. Na czym ona polega? Już wyjaśniamy!

Czym jest launch control?

Co to jest procedura startowa w pojazdach sportowych? Launch control, czyli tzw. procedura startowa, to w dużym uproszczeniu funkcja umożliwiająca optymalizację pracy silnika tak, aby zapewnić jednostce napędowej warunki do efektywnego rozpędzenia pojazdu „od zera”. Pierwszy raz system ten pojawił się w Ferrari F355 już w 1997 roku. Do dziś jest on stale uaktualniany i udoskonalany. Marki, w których rozwiązanie to pojawia się stosunkowo często to:

  • BMW,
  • Nissan,
  • Mercedes,
  • Ferrari,
  • Audi,
  • VW itd.

 

Działanie launch control – na czym polega?

Sercem systemu jest oczywiście elektronika, która steruje parametrami przyspieszenia w taki sposób, aby zapewnić optymalny wzrost obrotów silnika. Jak włączyć launch control? Najczęściej do aktywacji systemu jest niezbędne równoczesne wciśnięcie pedału hamulca i gazu. Gdy puścimy pedał hamulca, procedura startu rozpędzi nasz pojazd w bardzo efektowny sposób. Co ważne, cały ten proces odbywa się automatycznie i zachowaniem właściwych parametrów pracy jednostki napędowej.

Procedura startowa włącza się poprzez:

  • wciśnięcie sprzęgła,
  • wrzuceniu pierwszego biegu,
  • wciśnięciu pedału gazy (przy wciśniętym sprzęgle),
  • puszczeniu sprzęgła.

 

Należy pamiętać, że w przypadku takich pojazdów jak Ford Focus RS, jednostka napędowa rozpędza się aż do około 5 000 obrotów. To oznacza, że puszczając sprzęgło, musimy dobrze kontrolować pojazd.

Co jest niezbędne, aby rozpędzić auto w trybie „procedury startowej”?

Producenci różnych samochodów wymagają od kierowcy, aby przed „użyciem” procedury startowej ustawić koła na wprost, rozgrzać silnik, lub też zapewnić optymalne parametry oleju. Wszystko po to, aby zminimalizować ryzyko intensywnej eksploatacji jednostki. Warto pamiętać, że pracę systemu w pojazdach, w których znajduje się manualna skrzynia biegów, kontroluje komputer pokładowy.

Jak zrobić, aby procedura startowa przyniosła jak najlepszy efekt? Warto ją włączyć w pojazdach, które wyposażone są w napęd na obydwu osiach. W pozostałych przypadkach skutki launch control nie będą aż tak widowiskowe, choć i tak przełożą się na przeciążenia, których w normalnych pojazdach nie da się uzyskać.

Reasumując, z możliwości, jakie oferuje procedura startowa, warto skorzystać, ale z umiarem, pamiętając o swoim bezpieczeństwie.