Eksport i rejestracja auta ze Szwecji

17 listopada 2018 | AdminCFF

Rozważając zakup używanego samochodu, Polacy najczęściej przeglądają oferty z Niemiec, Belgii, Francji, Szwajcarii, Holandii czy Włoch. Jednak w poszukiwaniu samochodu w nienagannym stanie technicznym i z wiarygodną historią serwisową, warto rozważyć inne rynki. Polecanym rozwiązaniem jest choćby sprowadzenie auta ze Szwecji.

Specyfika rynku

Bogate, choć żyjące w dość powolnym tempie społeczeństwo, chętnie sięga po produkty rodzimych firm. O ile przez długie lata o prymat na rynku walczyły dwie zaliczane do segmentu premium marki – Volvo i Saab – to po bankructwie tej drugiej, współczesny rynek używanych samochodów wygląda nieco inaczej. Wciąż Saab 9-3 czy 9-5 to dość popularny szwedzki samochód, ale dziś oferta obejmuje znacznie wyższy odsetek Volvo. Ponadto uznaniem jako nowe cieszyły się pojazdy takich marek, jak Volkswagen, BMW, Audi, Mercedes, Ford, Renault czy Toyota. Są i wciąż egzotyczne marki, zważywszy na krajowy rynek aut używanych, jak Cadillac (swego czasu montowany w fabryce Saaba), Tesla, Lotus czy Lincoln. Oczywiście inne popularne marki z Europy, Japonii czy Korei Południowej także znajdują się w gamie. Ważne wskazówki to niewielki odsetek małych aut oraz spora liczba pojazdów z bogatym wyposażeniem.

Formalności

Pod wieloma względami kupno auta ze Szwecji przypomina sytuację z innych krajów UE. Najważniejszą różnicą jest zwrócenie uwagi na obie części dowodu rejestracyjnego. Standardowo w Polsce można zarejestrować auto, dostarczając żółty i niebieski dowód. Jednak jako że w Szwecji żółty dowód stanowi istotny dokument pozwalający na szybkie wyrejestrowanie sprzedanego za granicę samochodu, wielu właścicieli zachowuje go dla siebie. Na szczęście dla przyszłych polskich właścicieli szwedzkie auto można wyrejestrować także bez żółtego dowodu – trzeba tylko zawczasu poinformować o tym właściciela. I tu może pojawić się bariera komunikacyjna, mimo że wielu Szwedów płynnie posługuje się językiem angielskim. Problem języka jest większy w przypadku wizyty w szwedzkim urzędzie. W pierwszej kolejności nowy (przyszły) właściciel jest zobligowany do tłumaczenia dokumentów oraz do okazania dokumentu potwierdzającego ważność badania technicznego wystawionego przez miejscowego diagnostę. Kolejny etap, czyli rejestracja auta ze Szwecji, odbędzie się w Polsce na standardowych zasadach.

Fachowe wsparcie

Chcąc mieć pewność dobrze dokonanego wyboru, a szwedzki rynek wciąż nie został wydrenowany przez cieszących się złą sławą, nieuczciwych handlarzy, warto skorzystać z pomocy firmy zajmującej się wyszukiwaniem ciekawych ofert w Sztokholmie, Malmö czy Göteborgu. Car for Friend to sprawdzenie auta ze Szwecji pod względem prawnym oraz po rzetelna weryfikacji stanu technicznego. To również kompleksowe wsparcie podczas transportu i rejestracji. Kupno samochodu ze Szwecji pozwala nie tylko znaleźć solidny model, ale też spełnić motoryzacyjne marzenia.

Planujesz zakup auta i chcesz mieć pewność dobrego wyboru?

Porozmawiaj z nami na temat zakupu i dowiedz się, na co zawrócić uwagę podczas wyboru auta. 

Wyślij formularz i otrzymaj 3 zweryfikowane oferty auta, którego szukasz!