Czy można sprawdzić po numerze rejestracyjnym do kogo należy samochód?

10 sierpnia 2023 | Kompan

Numer rejestracyjny pojazdu to unikatowy zbiór liter i cyfr, na podstawie których można dowiedzieć się wielu szczegółów na temat pojazdu, a także – w niektórych przypadkach – osoby, na którą jest on zarejestrowany. W artykule dokładnie opiszemy tę kwestię i przekonamy się, jakie informacje można uzyskać na jego podstawie.

Czym jest numer rejestracyjny?

Numer rejestracyjny jest niezbędny w celu szybkiego zidentyfikowania pojazdu i jego kierowcy. Umieszcza się go w widocznym miejscu, aby można było go w razie potrzeby łatwo zapamiętać lub zapisać. Warto dodać, że zgodnie z aktualnymi przepisami kierowca rejestrowanego pojazdu (nowego lub używanego) nie musi zmieniać tego numeru. W praktyce oznacza to, że kierowca np. zameldowany i zamieszkały w Katowicach, może legalnie jeździć np. na poznańskich „blachach”.

Numer rejestracyjny – do czego jest niezbędny?

Znając numer rejestracyjny samochodu, można dowiedzieć się wielu istotnych rzeczy na temat danego pojazdu. Informacje dotyczące kierowcy, na którego zarejestrowany jest pojazd, mogą uzyskać wyłącznie odpowiednie służby (np. Policja). Numer ten pozwala zapoznać się z takimi informacjami, jak:

  • historia pojazdu,
  • dane techniczne auta (w tym moc silnika i rodzaj paliwa),
  • liczbę osób będących dotychczasowymi posiadaczami pojazdu,
  • status samochodu,
  • data ważności badania technicznego,
  • stan licznika podczas każdego z badań.

 

Jak sprawdzić samochód po numerze rejestracyjnym? Tutaj trzeba być ostrożnym. Jedynym wiarygodnym źródłem informacji jest prowadzona w ramach systemu CEPiK strona www.historiapojazdu.gov.pl.

 

Co jeszcze będzie niezbędne do identyfikacji pojazdu?

Jeśli kupujesz używany pojazd, sprawdź samochód po numerze rejestracyjnym w bazie CEPiK. Baza danych obejmuje samochody zarejestrowane w Polsce, jak i sprowadzone spoza granic naszego kraju. Chcąc skorzystać z tych danych, warto mieć przy sobie:

  • numer rejestracyjny auta,
  • numer VIN.

W celu pobrania informacji o pojeździe konieczna jest również data pierwszej rejestracji auta. Dane na jej temat (podobnie jak i numeru VIN) znajdują się w dowodzie rejestracyjnym samochodu.

I jeszcze jedna rzecz. Jeśli zastanawiasz się, jak sprawdzić po numerze rejestracyjnym do kogo należy samochód na zagranicznej rejestracji, to od razu zaznaczamy, że jest to niemożliwe. Dane te nie są udostępniane, chociażby ze względu na obowiązujące przepisy RODO (Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych).

Reasumując, nie da się sprawdzić, czyj to numer rejestracyjny samochodu, ale można się dowiedzieć (mając określone dane), paru istotnych informacji na temat auta. Warto je znać przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży. Kupując auto u nas, masz pewność, że pojazd nie jest obciążony wadami technicznymi i prawnymi.

Sprawdzenie danych kierowcy niemożliwe jest w wielu krajach. Jednak na przykład w Szwecji jak najbardziej ustalimy, czyje to auto i gdzie mieszka właściciel, jak również jego numer telefonu oraz ile zarobił w ostatnim roku. Szukasz auta ze Szwecji? Zgłoś się do nas!