Jak kupić auto za granicą bez VAT (netto)?

7 czerwca 2023 | Kompan

Zakup samochodu za granicą bez konieczności uiszczania podatku VAT wiąże się z obowiązkiem posiadania numeru podatkowego VAT EU. Jest to wewnątrzwspólnotowy numer VAT, który jest nadawany każdej firmie w kraju siedziby lub w innym państwie Unii Europejskiej, w zależności od miejsca finalizowanych transakcji. Posiadanie numeru VAT EU to jedyna pewna kwestia dotycząca zakupu auta. Urzędy skarbowe w różnych krajach inaczej interpretują wiele przepisów, co może narażać nas na niedogodności. Cena netto samochodu może być jednak dla niektórych osób jedyną możliwością zakupu wymarzonego pojazdu, dlatego temu tematowi warto przyjrzeć się bliżej. Jak przebiega zakup auta bez VAT w różnych krajach Unii Europejskiej?

Zakup samochodu w Niemczech

Auto z Niemiec często jest utrzymane w lepszym stanie technicznym niż polski odpowiednik. W Niemczech można kupić auto w cenie netto pod warunkiem, że stroną sprzedającą jest płatnik niemieckiego podatku VAT, czyli przedsiębiorca. Transakcja musi być traktowana jako wewnątrzwspólnotowe nabycie produktu, a więc polski kupujący musi posługiwać się europejskim numerem VAT stworzonym do celu realizacji handlu w ramach Unii Europejskiej. Niemieckie oferty pozwalające na zakup pojazdu bez VAT są często oznaczone adnotacją (MWSt.), co oznacza możliwość rozliczenia podatku od towarów i usług.

Ograniczenia i obawy sprzedawców

Trzeba jednak zaznaczyć, że wielu obywateli Niemiec obawia się sprzedaży samochodu do Polski i nie zawsze można liczyć na ich współpracę. Zwykle konieczne jest zapłacenie kaucji, która jest zwracana po zarejestrowaniu auta w Polsce i przesłaniu do Niemiec dokumentu potwierdzającego dostawę oraz polskiego dowodu rejestracji pojazdu. Zdarzają się sytuacje jeszcze bardziej problematyczne, dlatego nie jest to sytuacja zbyt komfortowa.

Sprowadzenie auta z Holandii

Zdecydowanie bardziej przyjaznym krajem dla kierowców jest Holandia. Procedura zakupu jest zbliżona do formalności obowiązujących w Polsce. Transakcja powinna być potwierdzona umową fakturą. Dokumenty najlepiej sporządzić w dwóch językach, co eliminuje konieczność ich tłumaczenia przed rejestracją auta w naszym kraju. Warto dodać, że samochody bez VAT sprowadzane z Holandii zwykle cieszą się dobrym stanem technicznym z uwagi na rozbudowaną sieć dróg i autostrad. Auto benzynowe lub samochód z Holandii może mieć spory przebieg, a mimo to najczęściej nie jest mocno wyeksploatowany. Warto to wykorzystać.

Zakup samochodu w Szwecji

W przypadku Szwecji, samochód w cenie netto można kupić bez większych kłopotów, jeśli tylko posiadamy europejski numer VAT EU. Obowiązują typowe formalności, a więc transakcja może być potwierdzona fakturą. Samochód ze Szwecji często ma wyposażenie w postaci podgrzewanych siedzeń, dodatkowych reflektorów wraz ze spryskiwaczami i wycieraczkami. W Polsce takie auta są dużo mniej popularne. W Szwecji występuje także duża ilość aut z mocnym silnikiem benzynowym i automatyczną skrzynią biegów. Dlatego dla wielu osób jest to ciekawa alternatywa w porównaniu do samochodów z Europy Zachodniej.

Sprowadzenie auta z Hiszpanii

Sytuacja wygląda inaczej, jeśli chcemy sprowadzić samochód z Hiszpanii. Finalizacja transakcji może być dokonana na podstawie faktury, która powinna być przygotowana w dwóch językach odpowiadających siedzibom sprzedawcy i kupującego. Drugi wariant to sporządzenie umowy po angielsku, którą uznaje się za zrozumiałą dla obu stron. W tym przypadku płatność może być wykonana nawet gotówką, chyba że kwota transakcji przekracza 15 tysięcy euro – wtedy konieczny jest przelew. Niestety kupno samochodu w Hiszpanii naraża nas na kłopoty ze strony tamtejszego urzędu skarbowego. Dlatego wszelkie operacje należy wykonywać z daleko idącą ostrożnością.

Różne interpretacje przepisów

Jak widać, w różnych krajach Unii Europejskiej obowiązują nie tylko inne regulacje, lecz także interpretacje przepisów związanych z handlem autami. Głównym problemem jest fakt, że dopóki podatek VAT nie zostanie opłacony w kraju dostawy, sprzedawca może zostać obciążony kwotą podatku przez swój urząd skarbowy. Z tego względu wiele osób obawia się sprzedawać auto bez VAT. Aby uniknąć tych zastrzeżeń, możliwy jest zakup pojazdu wraz z podatkiem VAT. W późniejszym terminie za pośrednictwem urzędu skarbowego można domagać się zwrotu VAT w kraju pochodzenia samochodu. Wymaga to jednak opłacenia podatku VAT drugi raz w Polsce i cierpliwego oczekiwania za zwrot, który może być wykonany w długim czasie.

Pomoc przy zakupie pojazdu

Tych wszystkich problemów można uniknąć, korzystając z naszych usług – Car for Friend. Za niewielką opłatą poprowadzimy Cię przez meandry przepisów, abyś nie musiał obawiać się obciążenia dodatkowymi opłatami lub innych kłopotliwych sytuacji. Dzięki naszej współpracy odpowiedź na pytanie, jak kupić auto bez VAT, stanie się prosta, bez względu na model, wyposażenie i kraj pochodzenia. Kontakt z Car For Friend to jeden z najlepszych sposobów na sprowadzenie samochodu z terenu innych krajów Unii Europejskiej.