Akcyza za auto – czym jest i gdzie ją opłacić

17 listopada 2018 | AdminCFF

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem wymarzonego samochodu za granicą, musisz wiedzieć, z jakimi opłatami się to wiąże. Zanim dokonasz rejestracji auta importowanego z innego kraju, należy dopełnić kilku ważnych formalności. Niewątpliwie jedną z nich jest opłacenie akcyzy.

Czym jest akcyza?

Akcyza za auto jest podatkiem, który kierowca musi opłacić po zakupie i sprowadzeniu samochodu z zagranicy do Polski, aby móc zarejestrować pojazd, który nie był nigdy wcześniej rejestrowany w kraju. Dotyczy to jednakowo samochodów nowych oraz używanych. Są dwie stawki podatku akcyzowego, na ich wysokość wpływają wartość sprowadzonego pojazdu, a także pojemność silnika, wynoszą one:

  • 18,6% podstawy opodatkowania dla samochodów z silnikami o pojemności powyżej 2000 cm³.
  • 3,1% podstawy opodatkowania dla samochodów z silnikami o pojemności silnika poniżej 2000 cm³

 

Akcyza na auta jest wyliczana w dniu przekroczenia granicy przez pojazd, wartość jest przeliczona na złotówki po aktualnym na dany dzień kursie NBP.

Przykładowo auto kosztowało po przeliczeniu według aktualnego kursu złotego 23 000 zł, silnik ma pojemność 2200 cm³, podatek akcyzowy wyniesie: 18,6 procent x 23 000 zł = 4 278 zł

Natomiast dla silnika o pojemności 1800 cm³ i tej samej wartości 23 000 zł akcyza wyjdzie: 3,1 procent x 23 000 zł = 713 zł.

Gdzie opłacić akcyzę?

Jeśli zastanawiasz się gdzie zapłacić akcyzę za samochód, to możesz dokonać tego w Urzędzie Skarbowym lub złożyć wniosek za pomocą Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych przez internet, bez wychodzenia z domu. Akcyza od samochodu musi zostać opłacona w ciągu 30 dni od momentu sprowadzenia auta. Dodatkowo do 14 dni, licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego (czyli od momentu przekroczenia granicy przez samochód), właściciel musi wypełnić i złożyć deklarację wewnątrzwspólnotowego nabycia pojazdu (AKC-U). Deklaracja jest wymagana, kiedy auto kupuje się na terenie Unii Europejskiej. Należnych opłat dokonuje się przelewem na odpowiedni rachunek bankowy US.

Jakie dokumenty są potrzebne, aby otrzymać potwierdzenie opłaty akcyzy i móc zarejestrować samochód w kraju?

  • wypełniona deklaracja AKC-U,
  • wypełniony wniosek o wydanie zaświadczenia potwierdzającego opłaconą akcyzę,
  • dowód uiszczenia opłaty skarbowej za dokument potwierdzający zapłatę akcyzy,
  • umowa kupna-sprzedaży samochodu,
  • dowód rejestracyjny lub karta pojazdu z kraju, gdzie został on nabyty oraz potwierdzenie wyrejestrowania,
  • tłumaczenie dokumentów,
  • zaświadczenie o stanie technicznym auta.