Inteligentne systemy bezpieczeństwa w samochodach – jak technologia pomaga unikać wypadków

16 grudnia 2023 | Kompan

Czy wiesz, że inteligentne systemy bezpieczeństwa w samochodach mogą ratować życie kierowcy i pasażerów oraz przyczyniać się do zmniejszenia liczby wypadków na drogach? Producenci pojazdów stale pracują nad poprawą bezpieczeństwa w aucie. W najnowszych modelach możemy spotkać się z wieloma skomplikowanymi czujnikami, przez co często nie zdajemy sobie sprawy, jakie jest ich zastosowanie. Poznaj inteligentne systemy bezpieczeństwa i sprawdź, w jaki sposób możesz je wykorzystać.

Najważniejsze systemy bezpieczeństwa w samochodach

Liczba kolizji drogowych oraz wypadków śmiertelnych sukcesywnie się zmniejsza. Zdaniem analityków jest to spowodowane coraz inteligentniejszymi i bezpieczniejszymi samochodami, które pomagają kierowcom w unikaniu niespodziewanych zdarzeń na ulicach. Systemy, które coraz częściej są uważane za standardowy pakiet bezpieczeństwa to:

  • ABS – przeciwblokujący układ hamulcowy,
  • BLIS – system wykrywający pojazdy znajdujące się w ślepym polu lusterka,
  • AFIL – alarm niezamierzonego przekroczenia linii,
  • ESP – stabilizacja toru jazdy,
  • ICC – umożliwia zachowanie bezpiecznego odstępu,
  • TC, TTCS – kontrola trakcji.

 

Najważniejsze systemy bezpieczeństwa w samochodach nie tylko przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa na drogach, ale też poprawiają komfort jazdy. Co prawda inteligentne rozwiązania nie zastąpią umiejętności kierowcy, jednak mogą zminimalizowań ryzyko wypadku albo sprawić, że konsekwencje kolizji nie będą tak dotkliwe.

Inteligentne systemy bezpieczeństwa – co znajdziemy w najnowszych samochodach?

Zgodnie z rozporządzeniem unijnym, od 2022 roku producenci samochodów muszą dbać o nowy, innowacyjny system bezpieczeństwa. Teraz w standardzie są inteligentne rozwiązania, takie jak:

  • Alarm senności i zmęczenia kierowcy – ten czujnik gromadzi dane podczas jazdy. Na podstawie ruchów ciała osoby kierującej wykrywa, czy nie potrzebuje ona przerwy i daje o tym znać za pomocą sygnału wizualnego lub dźwiękowego.
  • Systemy EBD – regulują siłę hamowania przednich i tylnych kół, skracając w ten sposób drogę zatrzymywania się pojazdu.
  • Inteligenty asystent prędkości TSR – rozpoznaje znaki drogowe i ostrzega kierowcę o dozwolonej prędkości w danym miejscu.

 

To tylko niektóre z wielu systemów, które posiadają najnowsze inteligentne samochody. Współczesne auta są wyposażone również w monitoring pieszych i rowerzystów, czujniki parkowania, kamerę cofania, aktywny tempomat i wiele innych udogodnień.

Dlaczego systemy bezpieczeństwa są tak ważne?

Naukowcy wierzą, że autonomiczne pojazdy mogą być prawdziwym przełomem w bezpieczeństwie na drogach. Sztuczna inteligencja pozwoli nam całkowicie wyeliminować kolizje, dzięki czemu wypadki samochodowe odejdą w zapomnienie. Już dziś możemy dostrzec wiele pozytywnych zmian wynikających z postępu technologicznego. Inteligentny samochód samodzielnie koryguje tor jazdy, ale też alarmuje o zagrożeniu wynikającym z niezamierzonej zmiany pasa ruchu. Najnowsze auta pomagają nam unikać kolizji w korkach i ułatwiają utrzymanie stałej prędkości jazdy. Bez zaawansowanych systemów bezpieczeństwa jesteśmy bardziej narażeni na niebezpieczne wypadki drogowe. Nawet jeśli kupujemy używane auto, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, by zawierało standardowy pakiet sprawnych systemów bezpieczeństwa.

Jakie systemy bezpieczeństwa powinien zawierać dobry samochód?

W dobrym samochodzie nie oszczędza się na bezpieczeństwie. Oznacza to, że im więcej inteligentnych rozwiązań zawiera, tym lepiej. Szukając solidnych modeli, często wybieramy zachodnie samochody. Trzeba jednak pamiętać, że kupując auto z zagranicy, decydujemy się na zakup kota w worku. Jeśli bezpieczeństwo jest naszym priorytetem, zdecydujmy się na współpracę z firmą importującą pojazdy. Specjaliści sprowadzają niemieckie samochody na zamówienie, a przed zawarciem transakcji dokładnie testują i sprawdzają auto, dzięki czemu zyskujemy pewność, że wybrany model jest sprawny i nieobarczony wadami ukrytymi.