Auto z Hiszpanii? Teraz z nami to możliwe.

30 czerwca 2022 | Anita Tądel
 

Buenos días! Ekspansji Car For Friend ciąg dalszy. Tym razem zaczynamy działać dla Was na terenie tego pięknego, słonecznego kraju, jakim jest Hiszpania.

Kierunek Hiszpania!

Chcieliśmy robić biznes w Ukrainie i Rumunii. Tak też się stało. Kupujemy, sprowadzamy, nawiązujemy relacje. Transport aut z Ukrainy nie działa jednak na taką skalę, jak pierwotnie zakładaliśmy. Trudno jest zaplanować odpowiednie kampanie, gdy sytuacja na terenie Ukrainy jest taka, jak obecnie.

Prezes JCK S.A. (Car For Friend) od ponad dwóch dekad odwiedza Hiszpanię. Ma hiszpańskie obywatelstwo, zna język oraz świetnie czuje się na terenie tego kraju. Nawiązał też odpowiednie relacje, które pomagają rozwijać działalność CFF. Nasza spółka jest zarejestrowana pod nazwą JCK MAL. Jest to firma będąca własnością naszej polskiej spółki.

 

 

Auto z Hiszpanii. Co warto wiedzieć?

Osoby, które zastanawiają się nad zakupem auta z Hiszpanii, są najczęściej przekonane o tym, że pojazdy z tego kraju pozbawione są rdzy. To prawda. Z doświadczenia wiemy, że nawet przy starszych modelach problem rdzy nie występuje.

Przekrój samochodowy aut z Hiszpanii jest tak samo zróżnicowany, jak ukształtowanie terenu czy sytuacja ekonomiczna tego kraju 🙂 Można wyszukać prawdziwe perełki, ale…

Jest tu dość ciasno. Łatwo o zadrapania na lakierze spowodowane trudnościami w parkowaniu, na które narażeni są właściciele aut w Hiszpanii.

„Takiego właśnie, podrapańca Forda Fusion za 1000 Euro używamy tutaj, żeby jeździć po bułki 😉” – mówi Jacek Fijołek prezes JCK S.A.”

Dużą grupę aut w Hiszpanii stanowią auta terenowe. Bardzo przydają się na hiszpańskich drogach, są jednak dość drogie. Dwudziestoletnie Suzuki Vitara może kosztować nawet sześć do dziesięciu tysięcy Euro (!)

 

Na co uważać w Hiszpanii?

Trzeba zwracać uwagę na własność pojazdów. W Hiszpanii za samochodem „ciągnie się dług”. Dla osoby kupującej auto z Hiszpanii oznacza to tyle, że dopóki nie zarejestruje go w kraju przeznaczenia (np. w Polsce) to komornik, lub hiszpański urząd skarbowy może upomnieć się o jakieś należności.

Aby tego uniknąć, należy sprawdzić pojazd w specjalnym rejestrze, upewniając się, że nie pozostały do spłacenia jakieś należności (np. nieuregulowane mandaty). Dzięki temu sprowadzenie auta z Hiszpanii będzie bezpieczne, choć wymaga większej ilości czasu.

Oczywiście, jak w większości krajów europejskich, należy uważać na „cofane liczniki” i historie powypadkowe pojazdów. Różnorodność kulturowa całej Europy wpływa również na rynek samochodowy i Hiszpania tutaj się nie wyróżnia.

To, z czym w naszym kraju (na szczęście już od dawna) nie musimy się mierzyć na taką skalę jak w Hiszpanii, są auta popowodziowe. Wynika to z tego, że w hiszpańskich górach czasem przez 2-3 dni pada deszcz. Wzbierają przez to rzeki i wypełniają suche koryta, w których Hiszpanie lubią… parkować swoje pojazdy.

 

Jakie są popularne auta w Hiszpanii?

Hiszpański rynek motoryzacyjny przeżywa rozkwit. Na ulicach coraz częściej widać auta hybrydowe i elektryczne. Korzystne warunki atmosferyczne sprawiają, że nadwozia aut używanych są zazwyczaj w dobry stanie. Hiszpanie nie przywiązują jednak dużej wagi do ogólnego stanu lakieru.

Dlatego transport aut z Hiszpanii powinien być przemyślany. Sprowadzenie samochodu z Hiszpanii musi wiązać się z dokładną weryfikacją wyglądu auta. Można za to dość łatwo znaleźć auta z półki Premium w cenach najniższych w Europie. Po takie perełki warto wybrać się ponad 2000 kilometrów do jednego z pięknych hiszpańskich miast.

Długa jazda dopiero co kupionym samochodem nie jest najlepszym pomysłem. Może się to wiązać z problemami w podróży, poza tym trzeba wtedy wykupić tablice tranzytowe, po które trzeba udać się… koniecznie do Madrytu. Najwygodniejszy sposób na sprowadzenie auta z Hiszpanii to opłacenie lawety.

 

Jaki jest potencjał hiszpańskiego rynku samochodowego?

Dla nas będzie to zapewne przede wszystkim rynek sprzedażowy. Hiszpanie lubią niemieckie auta. Spodziewamy się sporo zapytań o pojazdy zza zachodniej granicy Polski. Będzie szansa na zakupy aut nietypowych dla tej części Europy.

Zostańcie z nami, a dowiecie się, jak potoczy się nasza przygoda z rynkiem hiszpańskim. Zapraszamy do obserwowania naszych profili w mediach społecznościowych. Tam na bieżąco prezentujemy sprowadzane dla Was perełki. Car For Friend