Czynniki kształtujące hurtowe ceny paliw – od czego zależy cena paliwa?

9 maja 2022 | carforfriend

Niezależnie od tego, czy tankujemy benzynę, LPG, czy też olej napędowy, wielu z nas miało możliwość zaobserwowania dużej zmienności cen paliw w Polsce. W tym przypadku warto jest mieć na uwadze, że wspomniana wartość zależna jest od wielu elementów składowych/czynników, które wpływają na jej kształtowanie. Jednym z ważniejszych czynników determinującym koszt, jaki należy ponieść za litr paliwa, jest aktualna cena ropy naftowej na rynkach światowych. Oczywiście na wahania cen benzyny, oleju napędowego oraz LPG ma także wpływ wiele innych części składowych.

Zazwyczaj dopiero w momencie tankowania samochodu, zauważamy jak dużym wahaniom zarówno w jedną, jak i drugą stronę potrafią ulegać ceny paliwa na stacjach benzynowych. W momencie ich drastycznego wzrostu, zaczynamy zastanawiać się dlaczego aż tak drogo? Po pierwsze, należy sobie uświadomić, od czego zależy cena paliwa w Polsce i to bez względu na to, czy mówimy o benzynie, oleju napędowym, czy też LPG. Duży wpływ na wspomnianą kwestię ma szereg wielu czynników, jednak do tych najważniejszych, które w największym stopniu wpływają na kształtowanie/wahanie cen, należy zaliczyć trzy podstawowe części składowe tj.:

  • koszt ropy naftowej/baryłki na rynkach światowych, co stanowi prawie 40% ceny w zależności od rodzaju paliwa,
  • podatki i inne opłaty, które narzucane są przez państwo i stanowią ponad połowę ceny paliwa,
  • marże narzucane zarówno przez rafinerie, jak i stacje benzynowe.

Od czego więc zależą hurtowe ceny paliw?

Cena hurtowa paliwa, tak samo jak ma to miejsce w przypadku cen detalicznych benzyny, oleju napędowego i LPG, uzależniona jest od kilku elementów. Głównym z nich jest koszt wyprodukowania odpowiedniej ilości surowca, na co ma wpływ cena baryłki ropy, sytuacja polityczna i gospodarcza w kraju oraz na świecie, spekulacje finansowe, kursy walut, a także sam koszt transportowania niezbędnych materiałów. To wszystko przekłada się na cenę zakupu paliwa w rafinerii. Oczywiście nie wolno zapominać o innych bardzo ważnych czynnikach, które składają się na to, jaka jest cena hurtowa paliw w danym momencie, która jak wiadomo może ulegać bardzo dużym wahaniom.

Innym niemniej ważnymi elementami, mającymi znaczny wpływ na ceny paliw w Polsce, są podatki i inne opłaty, które są narzucane przez państwo i które są bardzo wysokie. Ponad połowa wartości/ceny paliwa wpływa do budżetu państwa w postaci takich narzutów jak:

  • akcyza,
  • podatek VAT,
  • opłata paliwowa.

Dodatkowo należy pamiętać o kursach walut, kształtowanych w zależności od sytuacji ekonomicznej konkretnych krajów, a w szczególności kondycji dolara amerykańskiego. Ma ona bowiem znaczny wpływ na relację jego kursu do kursu złotówki. W końcu to dolar w przypadku ropy naftowej stanowi walutę rozliczeniową. Stąd też w momencie jego osłabienia, ceny paliw również mogą nieznacznie spaść i na odwrót.

Ponadto warto mieć na uwadze, że hurtowy zakup paliwa można interpretować na dwa sposoby, tj.:

  • zakup paliwa w rafineriach przez stacje benzynowe w celu ich dalszej odsprzedaży,
  • oraz zakup paliwa w dużej ilości na stacjach przez odbiorców na własny użytek.