Dekontaminacja lakieru auta krok po kroku – co to jest, jak przeprowadzić?

1 lutego 2023 | Kompan

Jeśli chodzi o utrzymanie samochodu w czystości, jedną z rzeczy, które możesz zrobić, jest tzw. dekontaminacja. Takie działanie nie tylko pomoże zachować karoserię auta w dobrym stanie, ale także ochroni lakier przed dalszymi uszkodzeniami. Czym jest dekontaminacja lakieru i jakie preparaty można wykorzystać w celu jej wykonania?

Jak dobrze umyć samochód? Dekontaminacja, czyli najlepszy sposób na odkażenie lakieru

Dekontaminacja lakieru samochodu to zadanie ważne z wielu powodów. Po pierwsze, pomaga ono usunąć nagromadzony brud oraz wszelkie inne zanieczyszczenia, które matowią wykończenie, a w dłuższej perspektywie prowadzą do jego uszkodzenia auta.

Jeśli zatem zastanawiasz się, jak wyczyścić lakier samochodowy, dekontaminacja jest rozwiązaniem Twojego problemu.

Po drugie, dekontaminacja lakieru przygotowuje lakier do polerowania lub woskowania, co może jeszcze bardziej uwydatnić połysk.

Istnieją różne środki czyszczące pozwalające wykonać dekontaminację lakieru samochodowego. Jaką metodę należy wybrać, aby móc wykonać to zadanie?

W większości przypadków powinno wystarczyć zwykłe umycie za pomocą wody zmieszanej z mydłem samochodowym. Jeśli jednak mamy do czynienia z bardziej uporczywymi zabrudzeniami, konieczne może okazać się wykorzystanie glinki lub sprayu odkażającego.

Silny odtłuszczacz lub rozpuszczalnik to rozwiązania, które powinno się traktować jako ostateczność.

Bez względu na to, jaką metodę wybierzesz, postępuj zgodnie z instrukcjami znajdującymi się na opakowaniu produktu. W przeciwnym wypadku możesz doprowadzić do uszkodzenia lakieru.

Najlepsze produkty do czyszczenia Twojego samochodu

Na rynku można znaleźć wiele różnych produktów do pielęgnacji auta, które stosuje się w celu odkażania lakieru samochodowego. Przykładowo, mydła są przeznaczone do usuwania związanych zanieczyszczeń, takich jak pył hamulcowy, brud drogowy i opad przemysłowy.

Pamiętaj, aby wybrać takie mydło, które jest specjalnie zaprojektowane do pielęgnacji aut. Wiele domowych środków czyszczących jest zbyt ostrych i może uszkodzić lakier Twojego auta.

Spraye odkażające

Na rynku dostępnych jest również wiele sprayów odkażających, których można użyć do usunięcia zanieczyszczeń z lakieru samochodu. Zazwyczaj zawierają one syntetyczne polimery, które rozkładają i usuwają związane zanieczyszczenia po nałożeniu na powierzchnię lakieru samochodu.

Używając sprayu odkażającego, postępuj zgodnie z instrukcjami, aby uniknąć uszkodzenia lakieru samochodu.

Wosk do dekontaminacji

Oprócz mydeł, glinek i sprayów podczas dekontaminacji auta stosuje się również wosk. Wosk zazwyczaj zawiera syntetyczne polimery, które tworzą barierę ochronną na powierzchni Twojego auta. Po nałożeniu bariera ta pomoże zwalczyć wodę, brud i inne zanieczyszczenia, ułatwiając utrzymanie lakieru samochodu w czystości.

Dekontaminacyjne kostki gliny

Kostki glinki to kolejna skuteczna opcja czyszczenia lakieru samochodu. Są one przygotowywane z użyciem z miękkiego, giętkiego materiału, który usuwa zanieczyszczenia z lakieru Twojego samochodu.

Aby użyć glinki, po prostu nasmaruj powierzchnię auta sprayem do detali lub wodą, a następnie delikatnie rozcieraj glinkę aż do momentu, w którym zanieczyszczenia zostaną usunięte. Gdy skończysz, pamiętaj o umyciu i woskowaniu lakieru samochodu, aby uchronić karoserię przed przyszłymi zanieczyszczeniami.