Dlaczego auta używane drożeją?

13 grudnia 2021 | carforfriend

Tak właśnie brzmi esencja naszych ostatnich rozmów z klientami. W 99 proc. przypadków dyskutujemy o znaczącym wzroście ceny szukanego modelu względem tego co było jeszcze kilka miesięcy temu. Dlaczego tak drogo? W czym ten model jest lepszy, niż był rok temu? Co wpływa na wzrost ceny? W związku z tym postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej zjawisku wzrostu cen aut używanych i sprawdzić o ile więcej zapłacisz dzisiaj?  Zapraszamy Cię zatem do słodko-gorzkiej lektury na temat tego, że tanio to już było!

Nie czekaj aż inni Cię wyprzedzą

działaj z nami już dziś!

SKONTAKTUJ SIĘ

Dlaczego auta używane drożeją, czyli co wpływa na cenę? 

Na wycenę auta używanego ma wpływ kilka czynników. Cześć z nich jest obiektywna i dotyczy stanu technicznego auta, zużycia “materiałów” oraz pierwotnej konfiguracji wycenianego egzemplarza. Wspominamy o tym w pierwszej kolejności, aby zaspokoić nasz wewnętrzny głos uczciwości oraz dlatego, że w dalszej części pominiemy ten czynnik, właśnie ze względu na jego obiektywizm. Zakładamy, że model auta X z nawigacją, panoramicznym dachem i podgrzewanymi siedzeniami zawsze będzie droższy niż ten sam model X, który nie został obdarowany przez inżynierów takimi prezentami (wybaczcie, piszemy to w okresie przedświątecznym). Jeżeli jednak spotkasz przypadek auta X lepiej wyposażonego w niższej cenie… to uciekaj! 

Wróćmy jednak do elementów, które powodują, że ceny aut używanych rosną. 

1. Dostępność nowych aut 

Wszyscy wokół trąbią o tym, że nie ma na rynku nowych aut i mają rację. Nasze ostatnie sondowanie rynku przyniosło informacje, że na nowe auto z grupy Volkswagen trzeba czekać około 15 miesięcy… tak nie ma tu żadnego błędu: 1 rok i 3 miesiące czekasz na odbiór nowego auta. Dodatkowo place, na których dealerzy trzymają tak zwane wersje “basic”, czyli auta dostępne od ręki, albo świecą pustkami, albo są wypełnione egzemplarzami, które czekają na ukończenie. 

 

Samochody używane do 50 tys

2. Zwiększone zapotrzebowanie na auta używane 

Związane oczywiście, z tym że brakuje aut nowych, a my konsumenci nie chcemy czekać roku i 3 miesięcy na nowe auto. Podejmując decyzję o zakupie auta, chcemy się nim cieszyć jak najszybciej. Zauważamy to również wśród naszych klientów, którym zależy na ekspresowym dostarczeniu auta kupionego na drugim końcu Europy. 

3. Warunki makro i mikro-ekonomiczne 

Fakt, że posiadamy oddziały w całej Europie i mamy możliwość kupowania aut w wielu krajach, doskonale pokazuje nam, jak duży wpływ ma wartość naszej waluty na końcową cenę odczuwalną przez klientów. Kwota 5 000 euro dzisiaj to zupełnie inna kwota niż ta, która przyszło nam zapłacić w styczniu tego roku. Oczywiście warunki makro i mikroekonomiczne to zdecydowanie więcej niż różnice w kursach walut. Do tego „zaszczytnego” grona zaliczymy również ceny paliw czy koszty prowadzenia działalności. 

 

Samochody używane do 50 tys

Ile zdrożały auta używane w ciągu ostatniego roku?  

Znamy już przyczyny wzrostu cen aut używanych, dlatego teraz porozmawiamy o tym, ile drożej musisz zapłacić za kupowane auto.  Najpopularniejsze auta z segmentów A, B, C i D to wzrost ceny od 6 proc. do 10 proc. Oznacza to, że auto, za które płaciłeś 40 tyś. zł na początku 2021 roku, teraz kosztuje 44 tys. zł.

Auta z segmentów E, F, K to wzrost od 12 proc. (seg. E)  do 36. proc (seg. K)! Za używane BMW 7 czy Audi A8 zapłacisz ⅕ wyższą cenę niż przed rokiem. W przypadku pickupów cena jest nawet o ⅓ wyższa. Czyli każde 100 tys. przed rokiem to teraz 130 tys. złotych. 

Ps. Jako źródło informacji na temat zmian cen aut używanych, posłużyły nam badania przeprowadzone przez ototmoto.pl (https://motopedia.otomoto.pl/ile-dzis-kosztuja-auta-kupione-rok-temu/

 

Czy kupować teraz auta używane? 

Oczywiście, że tak, ale warto jeszcze bardziej niż dotychczas zwrócić uwagę na stan pojazdu i dokonać sprawdzenia auta przed zakupem. Jak sam widzisz, płacisz za auto więcej pieniędzy, dlatego tak ważne jest, aby Twój zakup był pewny i bezpieczny… Dlatego skoro już jesteś na naszym blogu: 

  1. Wejdź tutaj: carforfriend.pl/jakiego-auta-szukasz
  2. Wypełnij i wyślij formularz. 
  3. Otrzymaj oferty sprawdzonych aut. 
  4. Kup pewne i sprawdzone auto używane.

 

Do zobaczenia przy odbiorze Twojego pewnego auta używanego!