Historia samochodu z zagranicy – jak ją sprawdzić?

17 listopada 2018 | AdminCFF

Wiele osób, które w niedalekiej przyszłości zastanawia się nad kupnem nowego bądź używanego samochodu, bierze pod uwagę zakup auta zza granicy. Często pojawia się jednak wtedy pytanie jak sprawdzić historię pojazdu z zagranicy? O czym należy pamiętać, żebyśmy nie zostali oszukani? Na co zwracać uwagę? Kogo prosić o pomoc? Niestety na rynku wciąż ogłasza się wielu nieuczciwych sprzedawców, dlatego zanim zdecydujemy się na zakup pojazdu warto dobrze poznać jego przeszłość.

Wbrew pozorom i panującym w społeczeństwie stereotypom historia pojazdu sprowadzonego z zagranicy jest całkiem łatwa do ustalenia. Od 2014 roku funkcjonuje bezpłatna e-usługa, która pozwala sprawdzić Historię Pojazdu. Została uruchomiona przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Wystarczy wejść na stronę internetową, na której można uzyskać informacje od Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Są to informacje takie jak: dane techniczne, wersja nadwozia czy liczba miejsc. Problem pojawia się w przypadku samochodów zza granicy, bo platforma umożliwia prześwietlenie tylko tych, które są zarejestrowane w naszym kraju. Aktualnie najprościej jest uzyskać informacje o autach, które pochodzą ze Szwecji, albo z Danii. Do sprawdzenia ich historii potrzebny jest nam tylko numer VIN lub numer rejestracyjny danego egzemplarza. Państwa umożliwiają poprzez strony internetowe w kilka sekund sprawdzić przebieg podczas ostatnich badań technicznych i oczywiście datę kiedy ten przegląd został wykonany.

Weryfikacja historii auta z zagranicy nie musi być skomplikowana

Historia pojazdu z zagranicy, który został zakupiony w USA lub Kanadzie można sprawdzić w specjalnym serwisie, który zajmuje się generowaniem tego typu raportów – niestety już za opłatą. Raporty na szczęście są bardzo szczegółowe i informują nas zarówno o historii serwisowej, przebiegu, a także nawet o liczbie właścicieli danego samochodu. Według dostępnych w Internecie raportów, najczęściej decydujemy się na samochody używane z Niemiec – jak sprawdzić historię auta kupowanego u naszych sąsiadów? Niestety nie istnieje możliwość bezpłatnej weryfikacji takiego samochodu, ale bez problemu można wykorzystać do tego płatne dekodery VIN, które są dostępne w internecie, albo udać się do ASO, czyli Autoryzowanej Stacji Obsługi, która umożliwia sprawdzenie historii danego auta. Czasem dopiero jednak jeśli okażemy się dokumentem własności pojazdu.

Historia auta z zagranicy może być bardzo krótka i informować o tym, że auto jest całkowicie sprawne i zapewne posłuży nam jeszcze przez wiele lat. Zanim jednak zdecydujemy się na jakikolwiek zakup, zdecydowanie warto sprawdzić czy ktoś nie próbuje wcisnąć nam niesprawnego modelu.