Homologacja samochodu – co to jest, na czym polega, świadectwo homologacji

9 maja 2022 | carforfriend

Każdy pojazd samochodowy, który porusza się po naszych drogach musi spełniać wymagane zalecenia. Jeśli jego stan techniczny nie odpowiada oczekiwanym normom, to wówczas nie może on być dopuszczony do użytku. Każdy samochód poruszający się po polskich drogach musi posiadać świadectwo homologacji. Czym charakteryzuje się ten dokument oraz w jaki sposób można go uzyskać?

Co to jest homologacja samochodu osobowego?

Homologacja to proces dotyczący dopuszczenia pojazdu samochodowego do ruchu drogowego. Jest on wykonywany przez uprawnionych do tego celu specjalistów, których zadaniem jest sprawdzenie czy dane auto spełnia wymagane normy oraz warunki techniczne pozwalające na jego bezpieczne użytkowanie.

W Polsce homologacja samochodu jest regulowana przez obowiązujące prawo. Gdy pojazd samochodowy nie spełnia obowiązujących norm, a mimo tego uczestniczy w ruchu drogowym, to wówczas jego użytkownik może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Homologacja auta obowiązuje:

  • wszystkich seryjnych producentów aut którzy zajmują się wypuszczaniem na rynek nowych modeli
  • osób które samodzielnie zbudowały pojazd i zamierzają poruszać się nim po drogach
  • osób które dokonały istotnych zmian konstrukcyjnych w posiadanym samochodzie, tj: montaż instalacji gazowej, montaż haka na przyczepę, zmiana pojemności silnika czy wymiana kierownicy

Co to jest świadectwo homologacji samochodu?

Świadectwo homologacji to ważny dokument, który potwierdza że samochód spełnia wymagane przez polskie prawo normy i może uczestniczyć w ruchu drogowym. O dokument ten muszą ubiegać się nie tylko producenci samochodów, lecz także poszczególnych części samochodowych oraz przyczep i naczep. Wyróżnia się następujące świadectwa homologacji:

  • kategorii M – która dotyczy ona samochodów osobowych
  • kategorii N – która obejmuje samochody przeznaczone do przewozu ładunków, czyli ciężarowe
  • kategorii O – która dotyczy przyczep oraz naczep samochodowych
  • kategorii L – która dotyczy pojazdów samochodowych z dwoma i trzema kołami
  • kategorii R – która dotyczy przyczep rolniczych
  • kategorii T – która dotyczy ciągników rolniczych
  • kategorii- S – która dotyczy pojazdów z wymiennymi urządzeniami ciągniętymi

Jak sprawdzić homologację samochodu?

W Polsce proces homologacji pojazdów silnikowych przeprowadzany jest przez Dyrektora Transportu Dozoru Technicznego – TDT. To on odpowiada za wydawanie oraz cofanie świadectw homologacji poszczególnych pojazdów. W urzędzie tym można zatem sprawdzić czy dany pojazd posiada świadectwo homologacji i czy jest dopuszczony do uczestnictwa w ruchu drogowym. Chcąc otrzymać ten dokument należy wykonać badanie techniczne pojazdu, a następnie udać się do wybranej placówki TDT. Ważne jest, aby z sobą zabrać:

Na decyzję zazwyczaj trzeba czekać miesiąc. Po tym czasie świadectwo homologacji można otrzymać pocztą lub odebrać osobiście w urzędzie. Obecnie obowiązują ujednolicone normy dotyczące homologacji pojazdów. Każdy dokument potwierdzający homologację pojazdu samochodowego wydawany w innych krajach Unii Europejskiej jest ważny również w Polsce.

Homologacja a import aut z USA

W naszym kraju samochody sprowadzane z zagranicy cieszą się bardzo dużą popularnością. Każdy taki zakup używanego auta niesie za sobą duże korzyści finansowe. Decydując się na takie rozwiązanie warto skorzystać z usług doświadczonej firmy, która od lat zajmuje się sprowadzaniem samochodów z zagranicy. Oferta na naszej stronie carforfriend.pl obejmuje bogaty zakres usług w tym zakresie. Doświadczeni fachowcy z tej branży zajmują się nie tylko znalezieniem dla klienta odpowiedniego pojazdu, lecz także jego sprowadzeniem i załatwieniem wszelkich formalności. Każdy pojazd przed oddaniem w ręce użytkownika jest solidnie testowany oraz sprawdzany czy nadaje się do użytkowania.