Akcyza za samochód sprowadzony z zagranicy. Jak nie zapłacić akcyzy za importowane auto albo jak ją obniżyć?

10 października 2017 | carforfriend

Zapewne każdy z nas wie, jak dużo problemów może być z rejestracją auta sprowadzonego z zagranicy. Główny problem, który przychodzi na myśl to uiszczenie związanych z tym opłat. Samochody sprowadzane wymagają większej liczby dokumentów, dlatego w natłoku tych wszystkich wymagań nietrudno jest się pogubić. Jednym z powodów zniechęcającym do sprowadzania pojazdów jest dodatkowy koszt, czyli akcyza za auto. Czy na pewno należy jej się obawiać? Czy nowe stawki podatku akcyzowego zostały wprowadzone? Co warto wiedzieć o akcyzie na samochody sprowadzone z zagranicy?

Nie czekaj aż inni Cię wyprzedzą

działaj z nami już dziś!

SKONTAKTUJ SIĘ

Ile wynosi podatek akcyzowy na samochody sprowadzane?

Na samym początku uspokajamy – przepisy te nie zostały wdrożone. Wysokie stawki podatku akcyzowego, które Ministerstwo Finansów zaproponowało w 2017 roku, obecnie nie obowiązują. Nie oznacza to, że większy podatek akcyzowy nie wejdzie w życie w przyszłości. Z tego powodu coraz więcej osób stara się szybciej sprowadzić oraz zarejestrować pojazd z zagranicy, aby uzyskać potwierdzenie zapłaty podatku akcyzowego jeszcze przed końcem roku.

Jak będzie wyliczany podatek akcyzowy?

Nowy podatek akcyzowy miał być oparty o specjalny wzór liczenia. Uwzględniał on 8 rodzai pojemności silnika oraz 4 grupy wiekowe samochodów. W efekcie opłata za samochód sprzed 2004 roku mogłaby wynosić nawet 10 000 złotych, a co za tym idzie, być większa od wartości pojazdu. Te koszty obowiązywałyby nawet – gdy wartość pojazdu ze względu na stan wynosiłaby 2 000 PLN. Przypominamy jednak: przepisy te obecnie nie obowiązują. W 2018 roku obowiązuje stary podatek akcyzowy.

Jaka jest obecna stawka podatku akcyzowego w 2021 roku?

Aktualnie koszty podatku akcyzowego regulowane są na podstawie art. 100 ust. 1 ustawy z 6 grudnia 2008 roku o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11, z późn. zm.). Według tego dokumentu każdy samochód sprowadzony i po raz pierwszy rejestrowany w Polsce (bez znaczenia, czy jest to pojazd nowy z salonu lub sprowadzany z zagranicy) musi mieć uiszczony podatek akcyzowy.

Wysokość podatku akcyzowego uzależniona od pojemności silnika

Załóżmy, że ma miejsce import samochodu używanego o pojemności silnika wynoszącej 1995 cm3. Dla podanej pojemności obowiązuje stawka podatku akcyzowego w wysokości 3,1 proc. Pojazd został kupiony za 5 000 euro – od tej kwoty odliczany jest podatek akcyzowy. W tym przypadku wynosi on 155 euro. Kwotę tę należy następnie przełożyć na złotówki (po średnim kursie danej waluty według specjalnej tabeli dla Urzędu Celnego, z poprzedniego miesiąca). Po wniesieniu opłaty uzyskamy potwierdzenie zapłaty akcyzy, które będzie nam potrzebne (m.in. z zaświadczeniem o aktualnym badaniu technicznym pojazdu, umową kupna — sprzedaży, kartą pojazdu) do rejestracji auta z zagranicy.

Kolejnym przykładem jest pojazd zakupiony za 10 000 euro, aczkolwiek o pojemności silnika 2 497 cm3. W tym przypadku obowiązuje 6 – krotne wyższa stawka podatku akcyzowego za samochód. 18,6 procent z 10 000 wyniesie 1860 euro. Kwotę tę również należny przełożyć na złotówki i opłacić.

Reasumując, wysokość akcyzy wynika z pojemności silnika oraz wartości wwożonego do naszego kraju auta.

 

akcyza dla auta sporwadzanych z zagranicy

Akcyza od samochodu z zagranicy – co należy jeszcze wiedzieć?

Poniżej przedstawiamy pozostałe informacje dotyczące podatku akcyzowego od sprowadzonego samochodu

Akcyza za auto z Niemiec i innych państw UE — jak ją obniżyć?

Akcyza zastąpiła dzięki sztuczkom prawnym systemu naszego państwa cła jako takie. Zatem, mimo że jesteśmy na terenie Unii Europejskiej, nadal płacimy podatek od importu pojazdów. Zamiast cła nazywany akcyzą! Warto pamiętać, że dopełnienia tych formalności możemy dokonać poprzez internet odwiedzając Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo – Celnych (PUESC), tak to robimy właśnie w przypadku importu pojazdów dla Was!

Nie należy też zaniżać wartości akcyzy!

Naliczana jest od ceny zakupu samochodu z faktury, ale…

Podstawą jest cena tego pojazdu bez akcyzy i VAT ewentualnego w Polsce. Jeśli masz cenę auta na portalach po 20.000 PLN średnio dla tego rocznika i modelu oraz przebiegu, to jako podstawa do akcyzy będzie akceptowalne coś na poziomie około 14-16 tys. PLN na fakturze importowej.

Czyli bez tej akcyzy i bez VATu od tego pojazdu, niezależnie akurat czy ten VAT będzie, czy nie. Jeżeli będzie miało miejsce obniżenie wartości pojazdu, a co za tym idzie, zaniżysz fakturę bardziej, to dostaniesz wezwanie do złożenia wyjaśnień. Mogą być faktury za naprawę jeśli kupiłeś uszkodzone auto. Miej też zdjęcia przed naprawą, najlepiej na jednym też numer VIN pojazdu.

!UWAGA! Faktury za naprawę mogą być tylko polskie. Jeśli naprawisz auto w Niemczech, to znaczy, że na teren kraju wjechał już w wyższej wartości! Dalsza droga odwoławcza to sąd. Rzeczoznawca raczej to będzie za mało — Urzędy Celne wiedzą, którzy rzeczoznawcy są wiarygodni. To Ty odprawiasz jedno albo kilka samochodów. Urząd Celny ma ich tysiące i zna się na tym!

Akcyza naliczana jest przed podatkiem VAT!

Akcyza na samochód sprowadzony z zagranicy często może budzić w nas obawy. Klienci marki Car For Friend po zakupie pojazdu – mogą liczyć na pomoc w każdej kwestii formalnej, w tym uiszczania opłaty akcyzowej potrzebnej, aby uzyskać potwierdzenie zapłaty akcyzy.

Dodatkowo już na etapie wyboru auta pomożemy, na podstawie budżetu na zakup auta oraz orientacyjnej pojemności silnika, oszacować wysokość podatku akcyzowego, jaki będzie trzeba opłacić. Nie czekaj, tylko powiedz nam jakiego auta szukasz?

Zapraszamy Cię również do śledzenia nas na Facebooku oraz Instagramie!