Wszystko o akcyzie za samochód sprowadzony z zagranicy. Jak nie zapłacić akcyzy za importowane auto albo jak ją obniżyć?

10 października 2017 | carforfriend

Zapewne każdy z nas wie, jak bardzo problematyczną kwestią jest rejestracja sprowadzonego samochodu oraz uiszczanie wszelkich opłat. W natłoku tych wszystkich wymagań – nietrudno jest się pogubić. Jednym z powodów zniechęcającym do sprowadzania pojazdów jest akcyza za auto. Czy na pewno należy jej się obawiać? Czy nowe stawki podatku zostały wprowadzone? Co warto wiedzieć o akcyzie na samochody sprowadzone z zagranicy?

Stawki w nowej akcyzie

Na samym początku uspokajamy – przepisy te nie zostały wdrożone. Wysokie stawki akcyz, które Ministerstwo Finansów zaproponowało w 2017 roku obecnie nie obowiązują. Nie oznacza to, że większy podatek akcyzowy nie wejdzie w życie w przyszłości. Z tego powodu coraz więcej osób stara się szybciej sprowadzić oraz zarejestrować pojazd z zagranicy.

Nowy podatek akcyzowy miał być oparty o specjalny wzór liczenia. Uwzględniał on 8 rodzai pojemności silników oraz 4 grupy wiekowe samochodów. W efekcie opłata za samochód sprzed 2004 roku mogłaby wynosić nawet 10 000 złotych. Te koszty obowiązywałyby nawet – gdy wartość pojazdu ze względu na stan wynosiłaby 2 000 PLN. Przypominamy jednak: przepisy te obecnie nie obowiązują. W 2018 roku obowiązuje stary podatek akcyzowy.

Ile wynosi akcyza obecnie?

Aktualnie koszty te regulowane są na podstawie art. 100 ust. 1 ustawy z 6 grudnia 2008 roku o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11, z późn. zm.). Według tego dokumentu, każdy samochód po raz pierwszy rejestrowany w Polsce (bez znaczenia, czy jest to pojazd nowy z salonu lub sprowadzany z zagranicy) – jest objęty podatkiem akcyzowym.

Aktualnie obowiązują dwie stawki. Pierwsza tyczy się pojazdów, których pojemność silnika wynosi do 2000 cm3 – w takim przypadku wysokość podatku wynosi 3,1 procent wartości auta wpisanego w umowę. Większa stawka obowiązuje auta z pojemniejszymi motorami. Jeżeli pojazd posiada silnik o pojemności większej niż 2000 cm3 – należy opłacić akcyzę wynoszącą 18,6 procent wartości samochodu.

Przykłady

Załóżmy, że sprowadzamy z zagranicy auto o pojemności wynoszącej 1995 cm3 – obowiązuje stawka 3,1 procent. Pojazd został kupiony za 5 000 euro – od tej kwoty odliczany jest podatek. W tym przypadku wynosi on 155 euro. Kwotę tę należy następnie przełożyć na złotówki (po średnim kursie danej waluty według specjalnej tabeli dla Urzędu Celnego, z poprzedniego miesiąca).

Kolejnym przykładem jest pojazd zakupiony za 10 000 euro, aczkolwiek z silnikiem o pojemności 2 497 cm3. W tym przypadku obowiązuje 6 – krotne wyższa akcyza za samochód. 18,6 procent z 10 000 wyniesie 1860 euro. Kwotę tę również należny przełożyć na złotówki i opłacić.

Akcyza od samochodu z zagranicy – co należy jeszcze wiedzieć?
Jak obniżyć akcyzę za auto?

Akcyza zastąpiła dzięki sztuczkom prawnym systemu naszego państwa cła jako takie. Zatem mimo, że jesteśmy na terenie Unii Europejskiej nadal płacimy podatek od importu pojazdów. Zamiast cła nazywany akcyzą! Warto pamiętać, że dopełnienia tych formalności możemy dokonać poprzez internet odwiedzając Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo – Celnych (PUESC), tak to robimy właśnie w przypadku importu pojazdów dla Was!

Nie należy też zaniżać wartości akcyzy.

Naliczana jest od ceny zakupu samochodu z faktury ale…

podstawą jest cena tego pojazdu bez akcyzy i VAT ewentualnego w Polsce. Jeśli masz cenę auta na Otomoto po 20.000 PLN średnio dla tego rocznika i modelu oraz przebiegu, to jako podstawa do akcyzy będzie akceptowalne coś na poziomie około 14-16 tys PLN na fakturze importowej. Czyli bez tej akcyzy i bez VATu od tego pojazdu, niezależnie akurat czy ten VAT będzie czy nie. Jeśli zaniżysz fakturę bardziej to dostaniesz wezwanie do złożenia wyjaśnień. Mogą być faktury za naprawę jeśli kupiłeś uszkodzone auto. Miej też zdjęcia przed naprawą, najlepiej na jednym też numer VIN pojazdu. !UWAGA! Faktury za naprawę mogą być tylko polskie. Jeśli naprawisz auto w Niemczech to znaczy, że na teren kraju wjechał już w wyższej wartości:)! Dalsza droga odwoławcza to sąd. Rzeczoznawca raczej to będzie za mało. Bo Urzędy Celne wiedzą, którzy rzeczoznawcy są wiarygodni. To Ty odprawiasz jedno albo kilka samochodów. Urząd Celny ma ich tysiące i zna się na tym!

Akcyza naliczana jest przed podatkiem VAT!

Akcyza na samochód sprowadzony z zagranicy często może budzić w nas obawy. Klienci marki Car For Friend po zakupie pojazdu – mogą liczyć na pomoc w każdej kwestii formalnej, tyczy się to zwłaszcza uiszczania opłaty akcyzowej

16 czerwca 2021 | Anita Tądel

Maj 2021 – sprowadzone na zamówienie

Dla naszych Klientów kupiliśmy na zamówienie m.in.: Audi R8, Volvo, Opel Ampera, Chevrolet Cruz, Ford Mondeo, Audi A6 S-line, Maserati, BMW, Audi A4, BMW 530, Maserati Quattroporte, Mitsubishi Outlander, Nissan Z 370, Audi S4, VW Sharan, Audi A6 Avant, Mazda 2,

11 czerwca 2021 | Anita Tądel

Ruszył Konkurs Wakacyjny dla Klientów

W Konkursie Wakacyjnym nasi Klienci mają szansę wygrać 3000 zł lub paliwo! Wystarczy nakręcić i przesłać do nas krótki filmik.

16 maja 2021 | Anita Tądel

Kwiecień 2021 – sprowadzone na zamówienie

Dla naszych Klientów kupiliśmy na zamówienie m.in.: Skoda Superb, Volvo Cross Country V90, Volvo Cross Country V60, Land Rover, BMW 430i, Ford Galaxy, Dodge, Fiat 124 Spider, Maserati Quattroporte.