Jak rozpoznać dobrego i uczciwego handlarza samochodami?

10 października 2017 | carforfriend

W naszym kraju utarł się stereotyp nieuczciwych handlarzy samochodowych. Istnieje teoria, ż poszukując pojazdu używanego komisy należy omijać szerokim łukiem, a warto kierować się jedynie do osób prywatnych sprzedających własne auta. Uczciwy handlarz samochodami jest jednak spotykanym zjawiskiem w Polsce. Jego odnalezienie może okazać się nieco trudne, jednak gdy już tego dokonamy – z pewnością zyskamy szereg korzyści chociażby pod postacią zadbanego samochodu i profesjonalnej obsługi sprzedażowej.

Jak rozpoznać nieuczciwego handlarza?

Nim poznamy sprzedawców, którym zależy na dobru klienta – warto nauczyć się również rozpoznawać ich przeciwieństwa. Uczciwy i dobry komis przekaże nam przede wszystkim ogrom informacji odnośnie danego samochodu. Rzetelna oferta będzie tutaj łączyć się zapoznaniem ze stanem technicznym pojazdu. Tutaj dowiesz się wiele o samochodzie w następującej kolejności:

  • ogólnie o modelu, opinie o silniku, wyposażeniu, itp.,
  • o danym egzemplarzu pojazdu, jego historię właścicieli oraz serwisowania,
  • dostaniesz legalne dokumenty, fakturę na kwotę, którą płacisz i stroną będzie tenże handlarz,
  • dostaniesz opcję ubezpieczenia pojazdu, finansowania, leasing, itp., itd.,

 

Nieuczciwi handlarze natomiast często mogą w ogłoszeniu podać jedynie opis w stylu: ‘stan jak na zdjęciu’, ‘samochód nie wymaga żadnych napraw’. Oprócz tego, przykładowo w komisie możemy usłyszeć, że handlarz niekoniecznie potrafi ocenić w jakim stanie jest silnik / zawieszenie / skrzynia biegów, gdyż nie zna on się na samochodach.

Pamiętajmy, że żaden komis nie kupi pojazdu, jeżeli nie jest pewien jego stanu technicznego. Nim zaczną go sprzedawać – dokładnie sprawdzą stan układu napędowego, elektroniki, czy karoserii. Przed klientem mogą natomiast udawać niedoinformowanych. Uczciwy handlarz przekaże nam wszelkie informacje odnośnie pojazdu.

Nieuczciwy handlarz pokazuje jawne znaki, które będą podkreślać, że ma nieczyste intencje. Będzie przed nami chociażby udawać osobę prywatną, może nie mieć zarejestrowanej działalności gospodarczej, namawiać nas na zakup pojazdu bez faktury. Dodatkowo na umowie kupna sprzedaży, namawia na wpisanie mniejszej kwoty wartości pojazdu. Przykładowo, jeżeli samochód kupiliśmy za 15 000 PLN, poprosi o wpisanie 12 000 PLN. Użyje argumentu, że dzięki temu zapłacimy znacznie mniejszy podatek w urzędzie skarbowym. Nie warto stosować tej praktyki, jeżeli sprzedany samochód okaże być się nadmiernie wyeksploatowany – postaramy się drogą sądową o zwrot pieniędzy, odzyskamy tę kwotę, która została wpisana w umowie.

Czym wyróżnia się zaufany handlarz samochodami?

Przede wszystkim na uwadze będzie mieć partnerski stosunek z kupującym. Wierzy, że jeśli będzie uczciwy wobec Klienta – ten wróci do niego w przyszłości, gdy będzie chciał dokonać kupna kolejnego pojazdu. Kupujący doskonale poznaje stan techniczny danego pojazdu. Wie, czy będzie wymagać ewentualnych napraw lub wymian poszczególnych komponentów. Uczciwi handlarze ponadto zadbają o zwrot pieniędzy za paliwo – jeżeli opis samochodu okazał się niezgodny z rzeczywistością.

Car For Friend jako zaufany i dobry komis samochodowy pragnie oferować klientom partnerski stosunek – odróżnia to markę, na tle pozostałych firm zajmujących się handlem samochodami.

Oferta samochodów w dobrym stanie, jest oparta na kontaktach w innych krajach. Auto sprowadzane z zagranicy, chociażby z Niemiec może być szczególnie zadbane. Podyktowane będzie to chociażby faktem, że w tym kraju samochody muszą przechodzić przeglądy techniczne.

Klient wybierający samochody z zagranicy może złożyć zamówienie na konkretny model. Bez znaczenia, czy będzie to miejski samochód do pracy, sportowy pojazd z większą pojemnością silnika, czy youngtimer służący do leniwych i niedzielnych przejażdżek – firma Car For Friend dołoży wszelkich starań, aby dostarczyć wymarzony pojazd. Usługi to nie tylko handel autami. Marka zadba o dopełnienie formalności podczas rejestracji, negocjację ceny (różnica zostaje w rękach klienta), czy sprawdzanie samochodu przez fachowca.