Jak sprowadzić auto i motocykl z USA

17 listopada 2018 | AdminCFF

Sprowadzanie samochodów i motocykli z zagranicy stało się od pewnego czasu standardem na polskim rynku. Nikogo już nie dziwi widok na polskich drogach pojazdów charakterystycznych dla USA. Kierowcy coraz częściej skłaniają się ku temu, by swoje wymarzone auto lub motocykl sprowadzić właśnie zza oceanu. Prawdopodobnie, największy wpływ na takie zjawisko ma fakt, że motocykle i samochody z USA są tańsze od swoich zagranicznych odpowiedników z rynków europejskich. Zanim podejmie się jednak ostateczną decyzję o sprowadzeniu auta lub motocyklu z USA, warto dowiedzieć się jak wygląda cały proces sprowadzenia pojazdu ze Stanów.

Gdzie szukać auta lub motocykla?

Przede wszystkim, warto założyć konto na portalach domów aukcyjnych. Dzięki temu będzie można przeglądać oferty pojazdów wystawionych na aukcję. Jeżeli masz problem z językiem angielskim, możesz skorzystać z tłumacza w przeglądarce, jednak na większości tych portali są już polskie wersje językowe. Nie jest to jedyny sposób wyszukiwania pożądanego samochodu, jednak na początek może się okazać wystarczająca opcją.

Stan prawny pojazdu

Jak importować auto z USA, to tylko takie, które ma dobrą historię. Warto sprawdzić stan prawny pojazdu. Jest to bardzo ważne, ponieważ występują takie sytuacje, które mogą utrudnić rejestrację pojazdu w Polsce, lub nawet całkowicie ją uniemożliwić. Przykładem takiej sytuacji może być zastaw bankowy lub innego rodzaju zabezpieczenie ustanowione na danym pojeździe. Warto również sprawdzić, czy samochód albo motocykl nie były przedmiotem kradzieży, powodzi bądź też wypadku. Istnieją do tego celu strony internetowe, które za opłatą generują raporty zawierające wspomniane informacje.

Licytacja

Osoby, które nie mają doświadczenia w tym jak sprowadzić samochód z Ameryki, często zastanawiają się, co zrobić, by nie przepłacić. Trzeba jednak liczyć się z tym, że nie jesteśmy jedynymi zainteresowanymi kupnem danego auta lub motocyklu. Warto mieć wyznaczony budżet, który chcemy przeznaczyć na zakup. Gdy bardzo zależy nam na nabyciu “tego jedynego” egzemplarza, będzie łatwiej poddać się emocjom i słono przepłacić.

Mamy pojazd i co dalej?

Po wygranej licytacji i nabyciu pojazdu jesteśmy zobowiązani do przemyślenia sprawy transportu. W zależności, gdzie znajduje się przedmiot naszego zakupu, trzeba zastanowić się jak sprowadzić auto z USA. Koniecznym staje się znalezienie transportu lądowego oraz frachtu. Transport samochodu lub motocykla do Polski trwa od 4 do 8 tygodni. Najczęściej przybywa on do jednego z europejskich portów, z którego samodzielnie należy odebrać pojazd po odprawie celnej.

Prostsza metoda

Dla osoby, która nigdy nie miała styczności z tego rodzaju zakupem, cały proces może wydawać się dość skomplikowany. Jest jednak rozwiązanie, które przyniesie wiele korzyści. Wystarczy zlecić usługę zakupu samochodu profesjonalnemu pośrednikowi, który pomoże nam na każdym etapie zakupu. Ogólnie mówiąc, zadba o import aut i motocykli z USA. Firm pośredniczących jest wiele, jednak wybierając odpowiednią, możesz liczyć na: pomoc w wyborze auta, przedstawienie przybliżonych kosztów transportu, przeprowadzenie przez całą ścieżkę zakupu, a nawet wykonanie jej za Ciebie. Dodatkowo, pośrednik zajmie się organizacją transportu lądowego oraz morskiego, a gdy zajdzie taka potrzeba, przywiezie zakupiony pojazd pod same drzwi Twojego domu. Sprawdź naszą ofertę!