Samochodami zajmujemy się już tak długo, że czasami zdarza nam się z nimi rozmawiać. Tak rozmawiać… Musicie nam uwierzyć, że samochody również bardzo chętnie mówią, co je cieszy, co sprawia im przyjemność oraz czego boją się przed rozpoczęciem jazdy. Kilka dniu temu, gdy przygotowywaliśmy kolejny samochód dla naszego klienta, wywiązała się rozmowa o tym czy on (samochód marki w rodzaju męskim) na pewno sprosta wymaganiom swojego nowego właściciela.
Jednym z głównych zmartwień naszego auta (gdy czytasz ten tekst, jest ono już rękach Pana Tomasza) był fakt, iż nowy właściciel ma tak dużą rodzinę, a ono jest samochodem typu hatchback. Zaskoczyła nas trochę taka właśnie obawa, jednak żeby je uspokoić, wyciągnęliśmy miarki i zmierzyliśmy, ile miejsca będzie dla nowych pasażerów. Chwila obliczeń na kartce i wniosek jest jeden — nieważne jak jesteś zbudowany, ważne, jakie masz wnętrze.
Wróćmy jednak do technicznych aspektów aut, a nasze zwierzenie potraktujmy jako argument do rozmowy na temat typów nadwozia. Długo przed podpisaniem umowy zakupu auta, będziesz musiał podjąć decyzję czy ma to być hatchback, sedan czy może kombi? Czym różnią się poszczególne typy oraz jak dokonać właściwego wyboru, odpowiadamy w poniższym artykule.
Zaczniemy od samego początku, czyli od odpowiedzi czym jest nadwozie? Mówiąc najprościej, nadwozie to element auta ustawiony na podwoziu, do którego montowana jest np. karoseria auta. Jego kształt ma wpływ na to jak nasz samochód wygląda (długość, wysokość, szerokość), ile miejsca znajdziemy w bagażniku i w przestrzeni pasażerskiej oraz jak prowadzi się nasze auto. Na rynku możemy wyróżnić nadwozie jednobryłowe, dwubryłowe oraz trzybryłowe. Właśnie takie zmienne określają nam, z jakim typem nadwozia mamy do czynienia. Obecnie najbardziej popularne to hatchback, sedan oraz kombi. Większość z nas potrafi je łatwo rozróżnić. Jednak obecne poczynania projektantów na stołach kreślarskich bardzo to utrudniają, dlatego dobrze mieć pod ręką przygotowaną przez nas ściągę.
Zaczynamy (teoretycznie) od najmniejszego typu z naszej listy reprezentującego nadwozie dwubryłowe. Hatchback to złożenie dwóch angielskich słów: „hatch” oznaczającego właz oraz „back”, czyli tył. Zatem samochód typu hatchback to taki który z tyłu ma właz, a dokładniej dodatkowe drzwi (pokrywa bagażnika). Są to drzwi, które prowadzą nas do bagażnika jak również do przestrzeni pasażerskiej. W języku potocznym takie auta funkcjonują również jako samochody ze ściętym tyłem. Korzyścią z takiego typu nadwozia są składane tylne siedzenia oraz bardziej kompaktowe rozmiary.
Sedan nazywany po angielsku „notchback” to trójbryłowe zamknięte nadwozie samochodu osobowego, z wyraźnie oddzieloną przestrzenią kabiny pasażerskiej, bagażową oraz silnikową. Popularność samochodów w wersji sedan przypada na lata 90 XIX wieku, jednak do dziś są one symbolem elegancji i luksusu. W kwestii liczby drzwi to spotykamy sedany dwudrzwiowe tzw. coupe oraz czterodrzwiowe. Nie bez racji miano limuzyny, przeznaczone jest dla aut z nadwoziem typu sedan mających właśnie czworo drzwi.
Na sam koniec zostawiliśmy największy typ, czyli kombi. Samochody typu kombi charakteryzują się wydłużoną tylną częścią nadwozia przeznaczoną na bagaż. Podobnie jak w przypadku hatchbacków klapa bagażnika może służyć jako dodatkowa para drzwi, jednak w kombi dach nie dąży ku ziemi wraz z końcem naszego auta. Również tylna szyba wmontowana w pokrywę bagażnika osadzona jest bardziej pionowo, tak aby zwiększyć przestrzeń na wspomniany wcześniej bagaż. Standardowo kombi posiada cztery drzwi, jednak w historii zdarzały się również modele dwudrzwiowe takie jak nasz ukochany Trabant Universal.
Opisane przez nas rodzaje możesz traktować, jako podstawowy podział nadwozi. Jednocześnie obecna oferta producentów samochodów pokazuje, jak bardzo kreatywni są projektanci. SUV, liftback czy fastback to bardzo ciekawe konstrukcje pośrednie wobec opisanych przez nas typów. Może się to wydać trochę skomplikowane, ale niezależnie od oceny ma to bardzo korzystny wpław na nas kierowców. Dzięki niepohamowanej kreatywności mamy jeszcze większy wybór, a nasze samochody są lepiej do nas dopasowane.
Gdy mówimy o wyborze auta, to znaczy, że czas przejść do kryteriów, które Tobie pomogą podjąć dobrą decyzję. Korzystając z naszego doświadczenia wybierania aut dla klientów, ofiarujemy Ci dwa pytania, na które odpowiedź będzie pomocna przy podejmowaniu decyzji.
Mamy na myśli, w jaki sposób najczęściej będziesz korzystał z auta? Czy będzie to jazda po mieście, do pracy z maksymalnie jednym pasażerem? Może szukasz pierwszego samochodu dla siebie? Wtedy idealnym wyborem będzie nadwozie typu hatchback. Gdy jednak panujesz długie i wymagające trasy po Polsce lub Europie, wtedy idealny dla Ciebie będzie długi i wygodny sedan. Dla kogo w takim razie kombi? Kogoś, kto przewozi bagaż swój, rodziny lub prowadzi firmę i zależy mu na nieograniczonej ściętą klapą bagażnika przestrzeni.
Tak zostawiamy pragmatyzm w schowku i odkrywamy swoja hedonistyczną stronę. Oczywiście samochody muszą przede wszystkim jeździć, ale muszą się nam również podobać. Walory estetyczne są bardzo ważne i nawet jeżeli czasami nie przewieziemy większych zakupów z Ikei to warto kupić hatchbacka, w którym się po prostu zakochamy.
Mamy nadzieję, że wiedza, którą przygotowaliśmy w naszym artykule, pomoże w podejmowaniu decyzji przy wyborze kolejnego samochodu. Korzystając jednak z okazji, że już nas odwiedziłeś, zachęcamy Cię do rozmowy z naszym Doradcą, który znajdzie dla Ciebie pewny i sprawdzony samochód oraz zadba o dostarczenie go pod Twoje drzwi. Kliknij tutaj i zamów rozmowę!
PS. Jesteśmy również na Facebooku oraz Instagramie… Dołącz do grona przyjaciół!
Porozmawiaj z nami na temat zakupu i dowiedz się, na co zawrócić uwagę podczas wyboru auta.
Wyślij formularz i otrzymaj 3 zweryfikowane oferty auta, którego szukasz!