Pojawiające się „znikąd” kontrolki na desce rozdzielczej to utrapienie każdego kierowcy. Z drugiej strony nie można zapominać, że ich obecność ostrzega nas o wystąpieniu awarii, której ignorowanie może być zgubne dla nas i naszego pojazdu. Jedną z takich kontrolek jest symbol wykrzyknika umieszczony w kółku lub trójkącie. Co zrobić, gdy pojawi się on na desce rozdzielczej?
Wykrzyknik umieszczony wewnątrz kółka (lub czasem trójkąta) oznacza, że mamy do czynienia z poważną awarią układu hamulcowego. Jak poważną? Tego do końca nie wiadomo. Zważywszy jednak, że układ hamulcowy jest jednym z najbardziej istotnych systemów bezpieczeństwa w pojeździe, nie warto bagatelizować takiej awarii.
Problem w tym, że czerwone lub pomarańczowe kółko z wykrzyknikiem, może oznaczać szereg różnych awarii i dysfunkcji, o których często nie mamy pojęcia. Jedną z nich, a zarazem najmniej uciążliwą jest… jazda na hamulcu ręcznym. Dlatego po jej zaświeceniu warto odruchowo sprawdzić, czy hamulec nie jest zaciągnięty.
Zapalające się kontrolki w samochodzie nie zawsze muszą oznaczać ryzyko poważnej awarii. Podział jest w tym przypadku dość jasny:
Czy to oznacza, że kontrolka w kolorze żółtym „uprawnia” nas do dalszej jazdy? Odpowiedź jest prosta – lepiej posłuchać głosu zdrowego rozsądku i zatrzymać się niż później żałować.
Niestety, lista potencjalnych awarii jest w tym przypadku dość długa. Warto się z nimi zapoznać. Być może część z nich uda się naprawić we własnym zakresie.
Jak widać, wyświetlenie się czerwonej lub żółtej kontrolki z wykrzyknikiem to powód do niepokoju. Zanim jednak zawezwiemy pomoc drogową, spróbujmy rozwiązać problem sami. Być może za ww. problemem stoi usterka, którą możemy naprawić we własnym zakresie.
Porozmawiaj z nami na temat zakupu i dowiedz się, na co zawrócić uwagę podczas wyboru auta.
Wyślij formularz i otrzymaj 3 zweryfikowane oferty auta, którego szukasz!