Płyn AdBlue – jak działa, do czego służy i kiedy stosować?

31 maja 2022 | carforfriend

Z roku na rok na rynku motoryzacyjnym przybywa takich samochodów, które są wyposażone w najnowsze technologie. W wielu z nich silniki wysokoprężne posiadają specjalne układy SCR, które wymagają stosowania płynu o nazwie AdBlue. Jego brak w układzie może spowodować to, że zostanie zablokowana możliwość uruchomienia pojazdu. Czym charakteryzuje się ten preparat?

 

Co to jest AdBlue i jak powstaje?

 

AdBlue to popularna nazwa, którą stosuje się do określenia wodnego roztworu mocznika. Nazwa ta pochodzi od niemieckiej organizacji VDA. Mogą jej używać tylko tacy producenci, którzy posiadają licencję. Ogólna nazwa tego roztworu brzmi – Diesel Exhaust Fluid. Można ją przetłumaczyć jako płyn do układów wydechowych z silnikami Diesla.

 

Sam roztwór AdBlue nie jest opatentowany, dzięki czemu może być produkowany przez wielu producentów na świecie. Powstaje on z dwóch składników, takich jak: granulowany mocznik oraz woda destylowana.

 

Paliwo AdBlue nie posiada żadnych dodatków uszlachetniających, ani nie jest dostosowane tylko i wyłącznie do silników konkretnego producenta. Dzięki temu AdBlue można zakupić na stacjach oraz we wszystkich sklepach motoryzacyjnych.

 

Płyn AdBlue nie jest substancją wybuchową, palną, żrącą, ani szkodliwą, dlatego też można go przechowywać bezpiecznie w domu oraz w samochodzie.

 

Zbiornik zalany AdBlue do pełna wystarcza na przejechanie od kilku do kilkunastu tysięcy kilometrów. Do samochodu osobowego można go wlać w granicach 10 – 20 litrów.

 

Korzyści i zastosowanie AdBlue w aucie

 

Chemiczny skład AdBlue to NH3 i H2O. Nie jest on dodatkiem do paliwa, a płynem, który jest wtryskiwany do układu wydechowego. Miesza się on tam z gazami wylotowymi i trafia do katalizatora SCR. Dzięki temu rozkładane są szkodliwe cząsteczki, zarówno na wodę, azot, jak i dwutlenek węgla. Układ SCR potrafi zredukować te szkodliwe substancje do około 80 -90%.

 

Dziś preparat ten jest wszechstronnie używany w wielu samochodach wyposażonych w silnik Diesel. Rozwiązanie takie niesie sporo korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla zdrowia osób, którzy często korzystają z aut z takim motorem.

 

Do najważniejszych zalet używania płynu AdBlue należy ochrona środowiska. Dzięki używaniu tego specyfiku można w znaczny sposób zmniejszyć szkodliwe substancje wydobywające się z rury wydechowej. Są one neutralizowane, a następnie wydalane w postaci lotnego azotu oraz pary wodnej.

 

Używanie płynu AdBlue zmniejsz także spalanie oleju napędowego. Dzięki temu można zaoszczędzić na zużyciu tego paliwa do około pięciu procent. Kolejną zaletą stosowania tego preparatu jest mniejsza awaryjność pojazdów.