Światła mijania i światła dzienne – czym się różnią, kiedy używać, przepisy

1 września 2023 | Kompan

Według obowiązujących w naszym kraju przepisów o ruchu drogowym każdy kierujący pojazdem jest zobligowany do włączenia świateł mijania. Większość kierowców doskonale zna i stosuje tę zasadę. Jednak nie każdy z nich wie, że nie zawsze muszą to być światła mijania. Jeśli bowiem na drodze panują odpowiednie warunki, kierowca może zapalić światła dzienne. Jeśli zatem pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości, kiedy należy włączyć światła mijania a dzienne, warto bliżej zapoznać się z przepisami kodeksu ruchu drogowego.

Światła samochodowe – komfort i bezpieczeństwo na drodze

Każdy pojazd samochodowy, który jest w stanie poruszać się z prędkością większą niż 40 km/h, musi być wyposażony w odpowiednie światła. W każdym samochodzie jest kilka ich rodzajów. Różnią się one nie tylko miejscem zamontowania, barwą, ale także funkcją, jaką pełnią podczas poruszania się pojazdu.

Prawidłowo użytkowane oświetlenie samochodowe zapewnia większy komfort i bezpieczeństwo na drodze. Z tego powodu każdy kierowca powinien wiedzieć, kiedy i jak należy użyć konkretnego światła tak, aby nie tylko być widocznym na drodze, ale przede wszystkim nie zagrażać innym użytkownikom ruchu drogowego.

Co to są światła mijania i jakie są ich zadania?

Każdy samochód jest standardowo wyposażony w oświetlenie zewnętrzne. Światła mijania są zamontowane przednim reflektorze samochodowym. Ich głównym zadaniem jest oświetlanie drogi, po której porusza się pojazd. Zapewniają mu one także lepszą widoczność na drodze. Ten rodzaj świateł jest obowiązkowy i każdy pojazd samochodowy, musi być w nie wyposażony.

W przypadku świateł mijania jest zasada, że muszą one oświetlać minimum 40-metrowy odcinek drogi znajdujący się przed samochodem. Aby zapewniały one odpowiednią widoczność, a zarazem nie oślepiały samochodów nadjeżdżających z przeciwka, ich ustawienie powinno być asymetryczne. W przypadku ruchu prawostronnego muszą lepiej doświetlać prawą stronę drogi, a przy ruchu lewostronnym, lewą.

Kiedy używać świateł mijania?

Większość kierowców dokładnie zna przepisy drogowe i doskonale wie, kiedy używać świateł mijania. Stały się one obowiązkowe w 2007 roku i od tego czasu wszyscy kierujący pojazdami samochodowymi muszą mieć je włączone przez całą dobę. Istnieje jednak wyjątek od tej zasady. Jeśli pojazd jest wyposażony w światła dzienne, mogą być one alternatywą dla świateł mijania.

Należy jednak pamiętać, że świateł dziennych można używać wyłącznie przy dobrej przejrzystości powietrza. Co więcej, mogą być one włączone od świtu, aż do zmierzchu. Kiedy pogarsza się widoczność, zaczyna padać, robi się mgła, a przede wszystkim, kiedy zaczyna robić się ciemno, konieczne jest załączenie świateł mijania.

Czym się różnią światła dzienne a mijania?

Choć światła mijania i dzienne mają podobne zastosowanie, to różnią się jednak one parametrami technicznymi. W nowych samochodach i jedne i drugie są zamontowane w reflektorze przednim. Jednak światła dzienne są znacznie słabsze niż mijania. Mają one blisko 5-krotnie niższą moc. Co więcej, różnią się również budową odbłyśnika. Dlatego też nie należy ich używać po zmroku. Mogą bowiem oślepiać kierowców jadących z naprzeciwka.

W światłach mijania powszechnie stosuje się żarówki halogenowe. Ich moc musi być na tyle duża, aby zapewniały dobrą widoczność na odległość minimum 40 metrów przed samochodem. Cechą charakterystyczną tego rodzaju oświetlenia jest asymetryczność. Prawidłowo ustawione lewe światło powinno znajdować się nieco niżej niż prawe. Takie ustawienie świateł mijania minimalizuje ryzyko oślepiania mijanych pojazdów.

Pamiętajmy, według obowiązujących w naszym kraju przepisów o ruchu drogowym, pojazdy samochodowe poruszające się po drogach muszą mieć przez całą dobę włączone światła mijania. Włączenie świateł dziennych jest możliwe od świtu do zmierzchu, ale wyłącznie w przypadku dobrej widoczności na drodze.