Jak rozpoznać i sprawdzić czy auto było zalane lub po powodzi?

1 kwietnia 2022 | carforfriend

Nie od dziś wiadomo, że sprowadzanie aut z zagranicy bywa bardzo ryzykowne. Osoba kupująca może być bowiem narażona na kupno takiego auta, które zostało podtopione podczas powodzi. Sprowadzone przez handlarzy auta z niewielkim przebiegiem kuszą często nabywców niska ceną oraz atrakcyjnym wyglądem. Niestety zakupione auto często bywa feralne. Na co zatem zwrócić uwagę podczas zakupu samochodu z zagranicy?

Auto po powodzi – na co warto zwrócić uwagę?

Podtopione auto stwarza często problemy, zarówno w kwestii elektrycznej jak i mechanicznej. Ma także tendencję do korodowania, z zewnątrz oraz od środka. O ile sam silnik, jeżeli nie pracował w czasie zalania, można odratować, to skrzynię biegów już nie bardzo. Znajdująca się w przekładni woda niszczy ją bezpowrotnie.

Z kolei podtopiona elektryka w aucie i zalanie modułów objawia się korozję poszczególnych części oraz przewodów. Co prawda moduły można wysuszyć, ale pod warunkiem, że nie są uszkodzone. Koszty ich naprawy są bardzo wysokie, a pomimo tego mogą one podczas eksploatacji pojazdu być awaryjne.

Przed zakupem sprowadzonego auta z zagranicy warto wziąć pod uwagę elektronikę pokładową. Odpowiada ona za podstawowe mechanizmy oraz systemy bezpieczeństwa, które w razie awarii mogą doprowadzić zarówno do wypadku, jak niebezpiecznej sytuacji na drodze.

Samochód po powodzi a wilgoć, pleśń i nieprzyjemny zapach

Jeżeli auto po powodzi zostało starannie przygotowane do sprzedaży, to wówczas ciężko jest wykryć ślady zalania. Z kolei w przeciwnym razie może być widoczne błoto, wilgoć oraz oznaki pleśni w miejscach, w których w niezalanych autach nie występują. W celu wykluczenia zalania powodziowego warto dobrze sprawdzić wszystkie miejsca, nawet te do których dostęp jest utrudniony.

Oprócz nieprzyjemnego zapachu, oznak wilgoci czy pleśni istotną wskazówką mówiącą o tym, że auto mogło być zalane jest wyjątkowo starannie wysprzątane oraz pachnące wnętrze.

O wcześniejszym zalaniu auta mogą też świadczyć ślady wody pozostającej pod tapicerką. Zalane auto można również poznać po tym, że nosi ślady piachu pod uszczelkami wokół drzwi i szyb oraz pod materiałami wykończeniowymi.

Zaśniedziałe styki kostek elektrycznych oraz pozostałości wody mogą informować o tym, że samochód został wcześniej zalany. Warto o tym pamiętać, gdyż takich kostek w samochodzie jest bardzo dużo. A mało który handlarz samochodowy je suszy, czyści oraz odpina.

Jak się zabezpieczyć przed kupnem zalanego auta?

Decydując się na zakup używanego auta warto zawsze skorzystać z usług profesjonalnego oraz uczciwego fachowca. Taka pomoc w zakupie auta pozwala wykluczyć kupno od nieuczciwego handlarza.

W celu uchronienia się od auta zalanego warto zażądać, aby na umowie sprzedający oświadczył, że pojazd w czasie jego posiadania nie został zalany na skutek powodzi. Jeżeli się okaże, że jest inaczej, to wówczas nabywca ma prawo do tego, aby zwrócić zakupiony samochód sprzedającemu.

Decydując się na zakup używanego samochodu warto zawsze zachować rozwagę oraz ostrożność. Dzięki temu można bowiem zaoszczędzić sobie zarówno nerwów, jak i pieniędzy.