Jak sprawdzić czy auto używane nie jest kradzione?

1 kwietnia 2022 | carforfriend

W naszym kraju zakup używanych samochodów jest bardzo modny. Niestety podpisanie umowy z osobą fizyczną wiąże się z pewnym ryzykiem, a w szczególności wówczas, gdy pojazd jest sprowadzony z zagranicy. Jak wybrać dobry samochód, by nie borykać się później z komplikacjami?

W jaki sposób sprawdzić czy auto jest kradzione?

Gdy nabywca znajdzie potencjalne auto do zakupu, wówczas przed podpisaniem umowy powinien zawsze sprawdzić jego historię. Warto też zwrócić uwagę na to czy pojazd posiada aktualne badanie techniczne, ewentualne przerwy w ubezpieczeniu komunikacyjnym oraz czy nie jest po wypadku.

Kradzione auto można zidentyfikować w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Można tutaj sprawdzić historię samochodu, poznać jego stan techniczny oraz ustalić czy sprzedawca posiada tytuł prawny do zbywanego auta.

W bazie tej każdy nabywca może sprawdzić wszystkie wcześniejsze działania związane z pojazdem. System ten wskazuje ilu właścicieli samochód miał wcześniej oraz w jakich województwach był zarejestrowany. Jest tutaj oznaczony także każdy kradziony samochód.

Bezpieczny import samochodu z Niemiec

Samochody sprowadzane z Niemiec oraz z wielu innych europejskich krajów cieszą się ogromna popularnością. Decydując się na takie rozwiązanie trzeba koniecznie zabezpieczyć się przed ewentualnymi problemami. Warto zawsze upewnić się przede wszystkim czy:

  • auto nie jest kradzione,
  • czy nie posiada cofniętego licznika,
  • czy nie jest po wypadku.

Nikt bowiem nie chciałby z pewnością doświadczyć sytuacji, że policja dojdzie do tego, że zakupiony samochód służył wcześniej przestępcom i pochodzi z kradzieży. Często okazuje się tak, że okazyjna i bardzo kusząca oferta prowadzi do ogromnych kłopotów i utraty pieniędzy. Przed zakupem watro zatem zawsze sprawdzić historię pojazdu.

Od kwietnia 2020 można to zrobić w usłudze Historia Pojazdu znajdującej się na stronie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Usługa ta jest realizowana przez Ministerstwo Cyfryzacji, w celu potwierdzenia wiarygodności ofert sprzedaży i jest ona bezpłatna. W tym celu sprawdzenia historii pojazdu stronie historiapojazdu.gov.pl należy wpisać:

  • nr rejestracyjny pojazdu,
  • datę pierwszej rejestracji,
  • VIN – unikalny numer pojazdu,
    który to jest umieszczany na przez producenta.

Historię pojazdu sprowadzonego z Niemiec można też sprawdzić dzięki pomocy specjalistów zajmujących się serwisowaniem samochodów. W CarForFriend można sprawdzić historię zarówno samochodów pochodzących z polskiego jak i zagranicznego rynku. Co prawda w ASO za taką usługę trzeba zapłacić, ale czasem warto.

Bezpieczny import aut z zagranicy jest możliwy, ale tylko wtedy, gdy nabywca podczas zakupu wykaże się dużą rozwagą i ostrożnością.