Jak sprawdzić czy używane auto ma katalizator?

1 kwietnia 2022 | carforfriend

Coraz więcej osób kupujących używane auta z zagranicy (i nie tylko) pada ofiarą oszustów wycinających ze sprzedawanych aut katalizatory. Ta jeszcze do niedawna „niszowa” praktyka stała się w ostatnich latach, a nawet miesiącach prawdziwą plagą. Jak sprawdzić, czy w danym pojeździe katalizator nadal się znajduje?

Po co w ogóle jest katalizator?

Od 1995 roku katalizator w aucie stał się obowiązkowym elementem wyposażenia każdego, nowego auta produkowanego na terenie Polski. Reaktor katalityczny – bo o nim mowa – to specjalny układ, którego zadaniem jest oczyszczanie spalin poprzez katalizowanie znajdujących się w nich zanieczyszczeń. W związku z tym, w spalinach wydalanych przez rurę wydechową znajduje się dużo mniej sadzy i innych, trujących związków. Mało tego! Obecność katalizatora ma również wpływ na kulturę pracy silnika.

Diesel czy benzyna?

Objawy braku katalizatora zależeć będą również od zamontowanej w pojeździe jednostki napędowej. W przypadku silników Diesla różnice akustyczne w pracy układu napędowego mogą być ledwie słyszalne. Z kolei w pojazdach benzynowych są one znacznie wyraźniejsze. Auta zasilane olejem napędowym będą bez katalizatorów emitować znacznie ciemniejsze spaliny. Wynika to z faktu, że część z zanieczyszczeń nie została ze spalin usunięta. Sam katalizator jest dość drogim komponentem. Za w pełni sprawny element można zarobić nawet kilka tysięcy złotych, co też wielu nieuczciwych sprzedawców wykorzystuje.

Wsparcie ze strony firmy zewnętrznej

W związku z tym, że w obecnych czasach historia pojazdu z Niemiec lub z innych krajów Europy Zachodniej może być dość niepewna, warto skorzystać z pomocy, jaką oferuje nasza firma. Nie tylko przekażemy Państwu 3 bezpłatne oferty sprawdzonych, zagranicznych aut i to już w ciągu 24 godzin, ale też zweryfikujemy jego stan i pomożemy w uzyskaniu finansowania. Dzięki nam, np. leasing auta z zagranicy nie będzie obarczony ryzykiem przekazania uszkodzonego, czy też niespełniającego polskich wymagań prawnych auta.

W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu! Jesteśmy do Państwa dyspozycji.