Kup auto zanim Twój budżet na nie zostanie zjedzony przez inflację

28 listopada 2022 | Kompan

Ktoś kiedyś powiedział, że pieniądze szczęścia nie dają. Faktycznie, nikt nie chce, aby oszczędności jego życia — mówiąc opisowo — topiły się w ogniu inflacji. Dlatego, jeśli zastanawiają się Państwo nad zakupem auta, to warto zrobić to teraz. Inaczej, jeśli nic się nie zmieni, będą to ostatnie miesiące, w których opłaca się to zrobić.

Inflacja, a inwestycja w auto

Czy samochód jest „odporny” na inflację? Dużo zależy od tego, czy jest nowy i jakie funkcje dodatkowe posiada. Używane samochody są pod tym kątem dużo korzystniejszą inwestycją. Nowy pojazd bardzo szybko traci na wartości. Trudno też oczekiwać, aby najwięksi giganci rynku motoryzacyjnego zaczęli obniżać ceny ze względu na inflację. W tym przypadku proces jest raczej odwrotny… Z kolei posiadacze aut używanych chcą — co w warunkach inflacji nie jest niczym nowym — spłacić coraz to wyższe obciążenia kredytowe. Dlatego zadowolą się relatywnie niskimi kwotami, byle utrzymać płynność finansową. Każdy, doświadczony handlarz samochodami widzi od pewnego czasu, że rynek moto staje się powoli rynkiem nadpodaży. Co gorsza, nic nie wskazuje na to, by miało być inaczej.

Niebezpieczne, inflacyjne trendy w świecie motoryzacji

Już wkrótce może się okazać, że zwykłego Kowalskiego nie będzie stać na nowy samochód. Już teraz zresztą widać znaczny spadek zainteresowania kredytami samochodowymi. Zobowiązania te, które zaciągane są nawet na 10 lub więcej lat, podlegają zupełnie tym samym prawom makroekonomicznym co pozostałe kredyty bankowe. Spadająca liczba klientów zainteresowanych zakupem nowego pojazdu to duże wyzwanie dla firm motoryzacyjnych, które będą musiały podnosić ceny w celu zachowania płynności. To samo zjawisko dotyczy innych sfer związanych z branżą motoryzacyjną, w tym przede wszystkim:

  • wysokości ubezpieczeń OC, AC i NNW,
  • kosztów napraw w ASO,
  • kosztów zakupu części, przeglądów technicznych,
  • cen paliwa itd.

Inwestowanie w samochód — warto, czy nie?

Spadek cen, rosnąca podaż aut na rynku, a także niepokojące trendy rynkowe sprawiają, że inwestycja w samochód (zwłaszcza używany) ma sens. Owszem, jak każde inne dobro samochód również podlega zużyciu i „naturalnemu” spadkowi wartości, ale jest to spadek stosunkowo niewielki, jeśli weźmie się pod uwagę rosnącą wartość inflacji. Trzeba też pamiętać, że posiadanie auta to dziś konieczność, a także gwarancja mobilności i niezależności. Co więcej, przy odrobinie szczęścia zakup auta z zagranicy można potraktować jako sposób na zarobienie pieniędzy. Jest to możliwe zwłaszcza w przypadku rzadkich modeli, które na polskim (i europejskim) rynku cieszą się dużą popularnością.

Reasumując, inwestowanie w samochód to jedna ze sprawdzonych metod walki z inflacją, dzięki której można przynajmniej zahamować spadek wartości posiadanych oszczędności.