Import samochodu z USA – jak kupić auto ze Stanów Zjednoczonych tanio i bezpiecznie?

1 lipca 2021 | Anita Tądel

W 2020 roku sprowadzono do Polski 33 367 używanych aut z USA, czyli o 1,0% więcej niż w 2019 roku. Sprawdź jak najlepiej zorganizować import samochodu z USA

Import samochodu z USA

Wśród naszych klientów jest wielu takich, którzy poza chęcią przemieszczania się z punktu A do B, są po prostu zafascynowani motoryzacją. Mają różne pasje. Jedni kochają oldtimery, inni youngtimery, a jeszcze inni zawsze marzyli o sportowym modelu amerykańskiej marki. To właśnie dla nich oraz dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z amerykańską motoryzacją, wprowadziliśmy do naszej oferty import aut z USA.

import aut z USA - sprowadzony z Ameryki Cadillac Eldorado

Jakie auto z USA opłaca się sprowadzić?

W 2020 roku sprowadzono do Polski 33 367 używanych aut z USA, czyli o 1,0% więcej niż w 2019 roku. Wzrost nie jest spektakularny, jednak warto zauważyć, że w tym samym czasie import samochodów z innych krajów zmniejszył się aż o 16,5%. Na dane te niewątpliwie wpłynęła pandemia koronawirusa.

Pojazdy sprowadzane z USA są zazwyczaj młodsze (średnia wieku nie przekracza 8 lat) oraz mają większe (powyżej 3.0 l) i mocniejsze silniki (średnia moc wynosi 216 KM).

Najczęściej importowane w 2020 roku z USA modele to:

  • Ford Mustang (1531 szt.)
  • Ford Fusion (1088 szt.)
  • Ford Escape (1088 szt.)
  • BMW serii 3 (1007 szt.)
  • Chrysler Voyager (890 szt.

Wśród pozostałych są jeszcze Audi Q5, Mercedes SL i Chrysler Pacifica.

Duża część importowanych z USA pojazdów to te o podwyższonym nadwoziu. Moda na SUV-y ma przekłada się na sytuację importową. Drogi SUV (zazwyczaj uszkodzony), nawet po doliczeniu kosztów sprowadzenia i naprawy będzie tańszy niż jego odpowiednik, pochodzący z polskiego salonu.

Gdzie szukać samochodu ze Stanów Zjednoczonych?

Tak jak na kontynencie europejskim, tak również w USA funkcjonują wszelkiego rodzaju serwisy ogłoszeniowe. Można tam szukać samochodów używanych od osób prywatnych, dealerów oraz również tych powystawowych. Zgodnie z opinią wielu ekspertów warto skorzystać z profesjonalnego doradztwa w tym zakresie. Firma taka jak Car For Friend ma dostęp do największych aukcji w USA z autami powypadkowymi oraz autami pokontraktowymi. W Car For Friend możemy licytować dowolne auta, w każdym stanie w USA. Nie posiadamy żadnych ograniczeń. Samochody wysyłamy z 5 portów w USA aby zredukować koszty holowania po Ameryce.

Jak sprawdzić samochód z USA?

Zanim zdecydujesz się na oględziny samochodu, którego ogłoszenie zwróciło Twoją uwagę koniecznie sprawdź historię pojazdu (należy pamiętać o tym tak samo jak o sprawdzeniu historii auta z Niemiec). Istnieje sposób aby otrzymać raport, w którym mogą się znaleźć informacje o przebiegu ubezpieczenia, szkodach, a także stan licznika kilometrów. Zajmują się tym profesjonalne firmy tj. carfax.com. Oczywiście, oprócz tego, można spróbować sprawdzić historię serwisową w ASO.

Uważaj na miny. Często się zdarza, że na aukcjach np. Copart, auta sprzedają handlarze. Na zdjęciach auto wygląda super i ma niewielkie uszkodzenia a pod spodem nie ma połowy samochodu. Kupując takie auto, możesz ściągnąć sobie duży problem. W Car For Friend – Auta dla Przyjaciół – przez lata nabyliśmy umiejętności jak takie auta rozpoznać i zminimalizować ryzyka do zera. U nas kupujesz pewność.

A co z podatkiem za samochód sprowadzony z USA?

Jeżeli liczysz na niższe podatki niż wymaga to europejski ustawodawca, to nie z nami. Sprowadzamy auta tylko w legalny sposób, na pełnych fakturach.

Znamy wiele ludzkich tragedii osób które zaniżały faktury przy odprawie celnej. W pierwszej chwili wszystko jest w porządku, ale pamiętaj że urząd na wszczęcie postępowania sprawdzającego ma kilka lat. Jeżeli sprowadzasz auto sam lub kupujesz je w USA to całą odpowiedzialność karna jest po Twojej stronie. U nas kupisz auto już oclone, gdzie akcyza za samochód z zagranicy została już opłacona, o nic się nie będziesz musiał martwić.

Dlaczego import samochodu z USA najlepiej zlecić Car For Friend?

Na rynku istnieje sporo fir, które oferują sprowadzenie samochodu na zamówienie. Niektóre ściągają wyłącznie klasyki, inne skupiają się na nowszych modelach. Niechlubnym wspólnym mianownikiem wielu z nich jest to, że pobierają prowizję za „kliknięcie ogłoszenia na portalu aukcyjnym” i na tym ich rola się kończy.

Auta dla Przyjaciół to eksperci, którzy angażują się w cały proces. Pomagamy w transporcie,  naprawie auta oraz przygotowaniu go do rejestracji. Doradzamy, sprawdzamy auto przed zakupem pod kątem formalnym. Wiemy z jakim tytułem własności kupić pojazd aby nie było problemu z jego rejestracją w kraju.

Uwaga! Wielu importerów oczekuje zapłaty za samochód bezpośrednio na aukcję. Nie dość że zapłacisz za przelew wyższą kwotę, to jeszcze stracisz na kursie dolara. U nas w Car For Friend – wszystkie płatności wykonasz w złotówkach na polskie konto.