Rejestracja motocykla — jak zarejestrować motocykl z zagranicy w Polsce?

10 października 2017 | carforfriend

Jeszcze tylko rejestracja motocykla i możesz wyruszać w trasę! Dwa koła zamiast czterech to bezkompromisowy wybór, który wymaga odwagi i cierpliwości. Cierpliwości gdy mówimy o sprowadzeniu wymarzonego dwukołowca zza granicy i zarejestrowaniu go w Polsce. Cały proces jest dużo prosty niż to, co czeka nas z samochodami, ale nadal dobrze wiedzieć, na co zwrócić uwagę i gdzie można popełnić błędy! Po pierwsze i najważniejsze nie musimy uiszczać podatku akcyzowego, którego opłacenie jest konieczne do rejestracji samochodu sprowadzonego z zagranicy. Resztę różnic przygotowaliśmy dla Ciebie w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Nie czekaj aż inni Cię wyprzedzą

działaj z nami już dziś!

SKONTAKTUJ SIĘ

 

Do rejestracji motocykla niezbędny jest dowód rejestracyjny

Poza granicami naszego kraju często poszukujemy konkretnych – wymarzonych przez nasz motocykli. Rynek wtórny pozostałych państw na terenie UE zachęca przede wszystkim szerokim wyborem. Tanie motocykle z zagranicy to również często znaczna oszczędność.

Zniechęcić mogą natomiast wszelkie formalności, jakie należy podjąć w celu zarejestrowania motocykla. Czynności te nie muszą powodować obaw. Wystarczy wcześniej odpowiednio się przygotować oraz poznać wszystkie formalności. Jak zarejestrować motocykl oraz od czego należy zacząć, aby uzyskać bezterminowo ważny dowód rejestracyjny?

Czy do rejestracji motocykla potrzebna jest karta pojazdu?

Pamiętaj, aby mieć dowód zakupu Twojego motocykla, kartę pojazdu otrzymasz natomiast po tym, jak motocykl sprowadzony zostanie już zarejestrowany w naszym kraju.

Zanim jednak złożysz wniosek o dowód rejestracyjny i przerejestrowanie motocykla musimy jeszcze udać się do stacji kontroli pojazdów w celu przeprowadzenia badania technicznego. Koszt, jaki poniesiemy w zamian za zbadanie stanu technicznego motocykla to 62 złote.

Mając Fakturę lub Umowę kupna oraz badanie techniczne idziesz do wydziału Komunikacji i rejestrujesz motocykl w prosty sposób!

Dział komunikacji – w nim otrzymamy kartę pojazdu

Kolejnym krokiem jest wypełnienie wniosku, który znajdziemy na stronie wydziału komunikacji. Oprócz tego należy dostarczyć:

 • Dowód własności pojazdu (będzie to umowa kupna-sprzedaży lub faktura na nasz motocykl)
 • Potwierdzenie badań technicznych
 • Dokument potwierdzający wniesienie opłat
 • Dowód osobisty
 • Tablicę rejestracyjną kraju pochodzenia lub oświadczenie, że kupiłeś motocykl bez tablic
 • Warto pamiętać, że dokumenty w obcym języku muszą być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. Nie zawsze, ale w większości przypadków przerejestrowanie motocykla będzie wymagało dostarczenia takich tłumaczeń

Samochody używane do 50 tys

Rejestracja motocykla — jaki jest koszt?

Wraz ze złożeniem wniosku musimy uiścić odpowiednie opłaty za nasz motocykl:

 • Opłata skarbowa – 17 zł
 • Dowód rejestracyjny – 54 zł
 • Karta pojazdu – 75 zł (dodatkowa opłata ewidencyjna wynosząca 0,50 zł)
 • Tablica rejestracyjna – 40 zł (w przypadku motoroweru należy zapłacić 30 zł)
 • Pozwolenie czasowe – 13,50 zł
 • Opłata ewidencyjna 1,50 zł

Rejestrując motocykl sprowadzony z zagranicy, otrzymamy od urzędu tymczasowy dowód rejestracyjny, który umożliwi nam, chociażby kupno obowiązkowej polisy OC na motocykl u ubezpieczyciela. Właściwy dowód otrzymamy w przybliżeniu po miesiącu (zostaniemy o tym poinformowani SMS-em lub e-mailem).

Ile łącznie kosztuje rejestracja motocykla z zagranicy w Polsce?

W tym miejscu możemy już podsumować i odpowiedzieć na najważniejsze pytanie, czyli kosztuje rejestracja motocykla sprowadzonego z zagranicy.

Wybierając motocykl sprowadzany z zagranicy, musimy w Wydziale Komunikacji zostawić około 200 zł, koszty rejestracji motocykla należy również powiększyć o tłumaczenia dokumentów.

Po wykonaniu tego typu formalności możemy cieszyć się sprowadzonym motocyklem. Jak widać, koszt rejestracji motocykla sprowadzonego z zagranicy nie jest duży, szczególnie jeżeli rejestracja motocykla zostanie porównania z kosztem zarejestrowania auta sprowadzonego z USA.

Dziękujemy, że odwiedzasz naszego bloga i już teraz zapraszamy Cię do śledzenia nas w mediach społecznościowych na Facebooku oraz Instagramie!