Dynamiczne zmiany na rynku motoryzacyjnym sprawiają, że wiele osób interesuje się zakupem auta nowego lub używanego z zagranicy. Nie zawsze jest to proste z uwagi na niestabilne kursy walut oraz brak możliwości weryfikacji wiarygodności sprzedającego. Samochód bezpośrednio od właściciela można jednak kupić za pośrednictwem firm zajmujących się importem pojazdów. Dzięki temu wszystkie transakcje mogą być realizowane z zachowaniem wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Jakie auto opłaca się sprowadzić z zagranicy, aby nie narazić się na problemy podczas eksploatacji? Oto kilka sprawdzonych porad na ten temat.
W naszym kraju panuje powszechna opinia, że auta sprowadzone z zagranicy są w lepszym stanie technicznym niż pojazdy eksploatowane na terenie Polski. W wielu przypadkach jest to prawda, choć dużo zależy od regionu, w którym kupowany będzie samochód. Wyższy poziom życia w krajach europejskich powoduje, że samochody z importu mają lepsze wyposażenie, a naprawy wykonywane są przy użyciu wyższej jakości podzespołów. Dotyczy to w szczególności krajów takich jak Niemcy i Szwecja. Mieszkańcy tych państw są znani ze swojej dbałości o pojazdy, a rygorystyczne badania techniczne powodują, że auta te często są niezawodne, nawet jeśli pochodzą ze starszych roczników.
Odpowiedź na pytanie, czy opłaca się sprowadzać pojazdy z zagranicy, jest związana także ze stanem dróg. W wielu krajach do dyspozycji kierowców pozostają drogi lepszej jakości niż w Polsce. Dzięki temu mniejszemu zużyciu podlegają opony oraz wiele elementów zawieszenia. Pozwala to osiągnąć oszczędności kierowcom, którzy dużo rzadziej są zmuszeni serwisować swoje pojazdy. Trzeba też dodać, że w krajach takich jak Niemcy czy Belgia auta naprawiane są autoryzowanych serwisach, zwykle przy użyciu oryginalnych części producenta. Nie będą to naprawy wykonywane po godzinach przez znajomych lub niewykwalifikowane osoby tylko po to, aby zaoszczędzić pieniądze. Niefachowe naprawy będą prowadzić do dalszych uszkodzeń i innych problemów podczas jazdy, dlatego przeciętny kierowca w Europie Zachodniej nie oszczędza na serwisie swojego ulubionego pojazdu.
Należy zwrócić uwagę, że mit o niższych cenach aut z zagranicy nie wytrzymuje konfrontacji z rzeczywistością. Oczywiście można sprowadzać samochody z Niemiec w dużo niższej cenie niż na polskim rynku. Będą to jednak pojazdy w złym lub nieznanym stanie technicznym, często z bardzo wysokim przebiegiem, powypadkowy lub naprawiany w nieprofesjonalny sposób. Zdarzają się też sytuacje oszustw, gdy sprzedający ukrywa prawdziwe informacje o historii auta, na przykład, o zalaniu lub poważnym wypadku drogowym. Takie samochody nie są opłacalne do sprowadzenia i w ogóle nie należy ich kupować, nawet jeśli jest to kusząca oferta cenowa. Mogą być one bardzo awaryjne, a także niebezpieczne podczas kolizji dla kierowcy i pasażerów.
Temat, czy opłaca się importować auta z zagranicy, zależy więc od wielu czynników. Samochód z zagranicy może być atrakcyjny pod warunkiem zakupu od pewnego sprzedawcy i ze znaną historią. W szczególności warto sprowadzać zachodnie samochody ze Szwecji i Niemiec. Trzeba tylko wziąć pod uwagę dodatkowe koszty, jakie trzeba ponieść, w tym koszt transportu, podatku, cła i akcyzy. Wyższą cenę może skutecznie zrekompensować doskonały stan techniczny auta. Warto też sprowadzać samochody na zamówienie. Usługi tego rodzaju umożliwiają wybranie konkretnego modelu auta lub jego wyposażenia nawet w przypadku aut używanych. Są to możliwości, bez których nie można przejść obojętnie, poszukując nowego auta do celów prywatnych i zawodowych.