Rejestracja samochodu z Niemiec. Ile kosztuje, jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji auta z Niemiec?

18 września 2021 | carforfriend

Właśnie odbywasz podróż nowo kupionym samochodem. Nowy zapach, nieznane Ci ułożenie przełączników i zupełnie inne wrażenia z jazdy. Zastanawiasz się nad tym jak go skonfigurować pod siebie i czujesz mrowienie na myśl o pierwszej „wspólnej kąpieli…” Tak właśnie podchodzimy do samochodów i nie wstydzimy się tego. Domyślamy się, że masz podobnie, ale nie musisz się przyznawać. My też nikomu o tym nie powiemy. Zanim jednak odbędziesz pierwszą podróż, przed Tobą proces wyboru, sprawdzenia, negocjacji oraz zakupu auta. Sedan czy hatchback? Benzyna czy diesel? Z Polski czy z Niemiec?

Oczywiście zawsze możesz liczyć na przyjaciół, dlatego dziś poruszmy temat zakupu auta z Niemiec. Załóżmy, że zdecydowałeś się na zakup samochodu od naszych sąsiadów? Świetna decyzja. Wyszukałeś wśród setek ofert taką, która okazała się strzałem w dziesiątkę lub zleciłeś sprowadzenie samochodu na zamówienie nam. Kolejny strzał w dziesiątkę! My w CFF dobrze wiemy, jak wiele satysfakcji sprawia znalezienie pojazdu zgodnego z oczekiwaniami, w dobrej cenie. Teraz przed nami sprawdzenie, negocjacje oraz zakup auta dla Ciebie. Pozostaje jedynie zadbać o polskie tablice rejestracyjne, czyli przed Tobą rejestracja auta. Ile kosztuje oraz jak przebiega rejestracja samochodu z Niemiec w Polsce? Zapraszamy do lektury.

Czytaj więcej o wyszukiwaniu ogłoszeń: „Niemieckie strony z samochodami, czyli gdzie zacząć szukać auta z Niemiec?”

Nie czekaj aż inni Cię wyprzedzą

działaj z nami już dziś!

SKONTAKTUJ SIĘ

Rejestracja samochodu z Niemiec — pierwsze kroki

Niestety, przerejestrowanie samochodu jest bardziej skomplikowane niż rejestracja sprowadzonego z zagranicy motocykla, a droga do wydania dowodu rejestracyjnego dłuższa. Niezmiernie ważne jest, aby przed zakupem jak najlepiej sprawdzić historie pojazdu z Niemiec i sprzedawcę z ogłoszenia. Na co warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim należy sprawdzić nr VIN auta oraz przebieg samochodu i upewnić się, że samochód nie został skradziony. Dodatkowo warto uzyskać informacje o aktualnym badaniu technicznym.

Od niedawna dla polskich kierowców rozważających zakup używanego samochodu za granicą, mogą skorzystać z internetowej usługi Historia Pojazdu (www.historiapojazdu.gov.pl), która pozwala sprawdzić informacje na temat samochodów sprowadzanych z Niemiec. Dzięki temu każdy może dowiedzieć się, jaki powinien być przebieg pojazdu i porównać go z wartością na liczniku.

Czytaj więcej o weryfikacji ogłoszeń tutaj: Sprawdzenie samochodu przed zakupem — co należy zweryfikować przed zakupem auta?

Rejestracja samochodu z Niemiec z CFF

Koszty rejestracji samochodu osobowego w Polsce.

Pierwszym wydatkiem, jaki będziesz musiał ponieść, aby otrzymać polski dowód rejestracyjny, jest koszt podatku akcyzowego opłacanego w Urzędzie Celnym. Masz na to 30 dni od momentu zakupu samochodu. Wysokość akcyzy jest uzależniona od pojemności silnika oraz wartości pojazdu. Wynosi:

  • 18,6% – dla samochodów osobowych o pojemności silnika większej niż 2000 centymetrów sześciennych,
  • 3,1% – dla pozostałych samochodów osobowych.

W przypadku samochodów hybrydowych Plug-in można skorzystać z 50% upustu. W rezultacie opłacanie podatku będzie kosztować nas mniej, a co za tym idzie, rejestracja auta z Niemiec będzie tańsza. W tym przypadku akcyza wyniesie:

  • 1,55% wartości rynkowej – dla pojemności silnika do 2000 centymetrów sześciennych,
  • 9,3% wartości rynkowej – dla pojemności silnika powyżej 2000 centymetrów sześciennych.

Czytaj więcej o opłaceniu podatku akcyzowego: Wszystko o akcyzie za samochód sprowadzony z zagranicy. Jak nie zapłacić akcyzy za importowane auto albo jak ją obniżyć?

Po uiszczeniu daniny pamiętajmy o tym, aby zachować potwierdzenie wniesienia opłat.

Niezbędne do poruszania się sprowadzonym pojazdem jest opłacenie ubezpieczenia. Zadbaj o ważną polisę OC, która będzie niezbędna do otrzymania dowodu rejestracyjnego.

Sprawdzenie  samochodu z Niemiec z CFF.

Pamiętaj o aktualnym badaniu technicznym do rejestracji samochodu z Niemiec

Jeżeli sprowadzony pojazd nie ma ważnych badań lub w dowodzie rejestracyjnym nie ma wszystkich niezbędnych danych auta, musisz wybrać się do stacji kontroli pojazdów, ponieważ rejestracja samochodu wymaga od nas dokumentu świadczącego o aktualnym badaniu stanu technicznego pojazdu. Koszt wykonania przeglądu technicznego to do 60 do 100 zł.

Dokumenty pojazdu muszą zostać przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego na język polski. Dowód rejestracyjny samochodu może pozostać nieprzetłumaczony. Koszt takiej usługi to ok. 150 zł.

Dla osób prawnych, jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej i osób fizycznych, VAT zostanie naliczony na podstawie wartości celnej wraz z wartością akcyzy. VAT wynosi 23%.

Pozostałe opłaty niezbędne do rejestracji samochodu z Niemiec:

  •  opłata ewidencyjna – 2 zł
  •  komplet znaków legalizacyjnych – 12,50 zł
  •  opłata za tymczasowy dowód rejestracyjny (ważny 30 dni) – 13,50 zł
  •  dowód rejestracyjny – 54 zł
  •  opłaty za tablice rejestracyjne – 80 zł
  •  nalepka kontrolna na szybę pojazdu – 18,50 zł
  •  opłata za tablice rejestracyjne indywidualne – 1000 zł

Jak widać, szczególnie dużo kosztuje rejestracja auta z Niemiec osoby, które chcą pochwalić się indywidualną rejestracją auta.

Rejestracja pojazdu z Niemiec w Polsce.

Kartę pojazdu, polisę OC…. czyli dokumenty potrzebne do rejestracji auta w Polsce

Rejestracji samochodu z Niemiec dokonuje się w Wydziale Komunikacji właściwym dla danego miejsca zamieszkania. Może to być zatem urząd starostwa powiatowego, miasta lub dzielnicy.

Przed rejestracją należy także dokonać opłat rejestracyjnych. Dokumenty można złożyć osobiście, przesłać pocztą, a w urzędach, które mają skrzynkę ESP, przesłać przez Internet.

W Wydziale Komunikacji, aby dokonać rejestracji auta, potrzebne zatem będą następujące dokumenty:

  • dowód własności pojazdu: umowa kupna-sprzedaży lub faktura,
  • karta pojazdu (Fahrzeugbrief),
  • odpowiednik polskiego dowodu rejestracyjnego (Fahrzeugschein) lub potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu,
  • potwierdzenie opłaty podatku akcyzowego,
  • aktualną polisa OC,

Brak któregokolwiek dokumentu może skutkować odmową rejestracji pojazdu. Warto od razu zająć się badaniem technicznym pojazdu, zanim urzędnik zgłosi taką konieczność przed umożliwieniem odbioru tablic rejestracyjnych. Nie zapominajmy również, że niezbędny będzie dokument tożsamości właściciela, który dokonał zakupu samochodu z Niemiec oraz wniosek o rejestrację. Zabierz ze sobą również stare tablice rejestracyjne

Jak wygląda rejestracja samochodu z Niemiec?

Na wydanie stałego dowodu rejestracyjnego urząd ma 30 dni, jednak już przy pierwszej wizycie otrzymasz dowód tymczasowy (pozwolenie czasowe) świadczące o czasowej rejestracji pojazdu, które w przypadku kontroli policyjnej będzie traktowane na równi z dowodem rejestracyjny, nalepkę oraz tymczasowe tablice rejestracyjne.

Załatwianie wszystkich tych formalności jest w miarę proste i możliwe do zorganizowania w nie dłużej niż miesiąc. Kiedy zdecydujesz się jednak na kompleksową obsługę (obejmującą również rejestrację samochodu z Niemiec), przez Car For Friend – możesz liczyć na spore przyspieszenie sprawy. Mamy swoje sposoby i robimy wszystko, aby klient jak najszybciej mógł cieszyć się ze sprowadzonego samochodu.