Skąd importować najlepsze samochody?

11 grudnia 2023 | Kompan

Jakie są najpopularniejsze kierunki importowania samochodów z Europy? Skąd importować najlepsze samochody? W tym artykule dowiesz się, gdzie najbardziej opłacalnie kupić auto zza granicy. Zapraszamy do lektury.

Samochody z Niemiec, a może z Polski?

Zastanawialiście się pewnie, jak na tle aut z zagranicy wyglądają pojazdy pochodzące z rodzimego rynku? Niestety, nie mamy dla Was dobrych wiadomości. Stan techniczny aut z Polski znacznie odbiega od tego, co można kupić na rynku międzynarodowym. Dlaczego?

  • Auta spoza Polski mają po prostu lepsze wyposażenie. Tamtejsi kierowcy zwykle wybierają pojazdy z konkretnymi udogodnieniami, o których w Polsce (z różnych względów) wielu kierowców może tylko pomarzyć.
  • Statystyczny samochód z zagranicy ma lepsze serwisy i to jest niezaprzeczalny fakt. Większość z nich jest naprawiana u autoryzowanych serwisantów. Kierowcy nie szukają mechaników, którzy naprawią auto najtaniej, gdyż wiedzą, że od tego zależy ich bezpieczeństwo.
  • W Polsce nadal mamy do czynienia z mentalnością rodem z czasów słusznie minionych. Wciąż uważa się, utrzymanie pojazdu powinno być najtańsze, a nie jak najefektywniejsze pod kątem wygody i bezpieczeństwa prowadzenia.

 

Nie można też zapominać o tym, że średnie długości tras pokonywanych za granicą są znacznie dłuższe niż w Polsce. Wielu kierowców z Europy Zachodniej dojeżdża dziennie do pracy „robiąc” kilkadziesiąt kilometrów w jedną stronę. Nic dziwnego, że właśnie tamtejsi właściciele pojazdów stawiają na jakość o oryginalne części. Poza tym rzetelne sprawdzanie pojazdu wciąż jest domeną mieszkańców szeroko pojętego Zachodu.

Skąd kupować auto?

Jeśli jedynym sposobem na nabycie dobrego pojazdu jest import aut z zagranicy, to sprawdźmy, które „kierunki” są pod tym względem najlepsze. Statystycznie najlepszymi opiniami cieszy się samochód z Niemiec. Wciąż jest on uważany za pojazd niezawodny, podobnie zresztą jak analogiczny samochód ze Szwecji. Dlaczego powszechnie uważa się (nie bez podstaw), że na takie pojazdy warto postawić?

  1. Okresowe badania techniczne w obydwu krajach są bardzo restrykcyjne. Tamtejsi diagności kładą poprzeczkę na znacznie wyższym poziomie niż ich polscy koledzy.
  2. Jakość dróg w Niemczech i Szwecji wciąż stoi na znacznie wyższym poziomie niż w Polsce i jeszcze przez co najmniej kilkanaście lat nic się w tej kwestii nie zmieni. Tymczasem lepszy stan dróg to przede wszystkim mniej problemów z zawieszeniem i oponami.

 

Mentalność polskich i zagranicznych kierowców

Kupując używane auto na zamówienie w Polsce, trzeba się liczyć z wieloma niespodziankami: uszkodzone nadwozie, fatalny stan sprzęgieł, a także zła jakość opon, to tylko niektóre z przykładów (bardzo niebezpiecznych) usterek, na które może trafić nowy posiadacz starego auta. Za granicą ten problem nie istnieje. Kierowcy z Niemiec, Szwecji, ale i innych krajów Europy Zachodniej stawiają przede wszystkim na bezpieczeństwo własne i innych użytkowników dróg. Bądź co bądź, w Polsce nadal zdarzają się sytuacje, kiedy to auto jest naprawiane „na czarno” lub przez osoby, które nie mają żadnych kompetencji i uprawnień.

Nasza firma od lat importuje jedynie najlepsze auta z zagranicy. Są to pojazdy na bardzo dobrym poziomie, które posiadają pełną i przejrzystą dokumentację oraz są kompleksowo sprawdzane pod kątem sprawności technicznej.

Reasumując, najlepsze auto z zagranicy to takie, które zapewni bezpieczeństwo i niezawodność przez bardzo długi czas. Dla nas są to wartości najważniejsze.